Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Dış güçler olmasaydı Ukrayna’da hiçbir şey olmazdı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’da Nazi ideolojisine karşı uğraş ettiklerini ve Sovyetler Birliği’nden beri dış güçlerin Ukrayna’da Nazizm’in ortaya çıkarılması için efor gösterdiğini söyleyerek, “Dış güçlerin tesiri olmasaydı hiçbir şey olmazdı” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus televizyon kanalının Nazizm’in tarihi ile ilgili bir belgesel programında Ukrayna’daki süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Ukrayna’da Nazi ideolojisine karşı çaba ettiklerini ve Sovyetler Birliği’nden beri dış güçlerin Ukrayna’da Nazizm’in ortaya çıkarılması için gayret gösterdiğini belirten Lavrov, “Dış güçlerin tesiri olmasaydı hiçbir şey olmazdı. Yalnızca Nazileri yüceltmek açısından değil, Nazizm’i mevcut Ukrayna hükümetinin teorisi ve pratiğine dönüştürmek açısından da. Bu dava Sovyetler Birliği’nin ilan edildiği devirden itibaren sürüyor” dedi.

“Amerikan cephesi Ukrayna’nın ‘anti Rusya’ haline gelmesini hedefledi”

Ukrayna idarelerinin ABD’nin tesiri altında kaldığını söyleyen Lavrov, “Amerikan cephesi Ukrayna’nın ‘anti Rusya’ haline gelmesini hedefledi. Ukrayna başkanları ABD’nin bu kozlarına ve hareketlerine boyun eğdi. Ukrayna’nın eski Devlet Lideri Leonid Kuçma, hiç kimsenin Ukrayna’nın anti Rusya’ya dönüşeceğini hayal edemediği devirde ‘Ukrayna Rusya değil’ kitabını yazdı. 1990’ların sonlarında AGİT’te ortak bir ekonomik ve insani alan ile tüm Avrasya kıtasında (Atlantik’ten Pasifik Okyanusu’na kadar) bir güvenlik alanı inşa edilmesi gerektiğine dair yapılan tüm görüşmeler boş laftan ibaret kaldı. Batı bu hoş kelamların gerisinde ‘ya bizimlesiniz ya da Rusya’ kavramını destekledi. Azak üzere istekli ve milliyetçi taburlardan, alaylardan bahsettiniz. 2014 yılında darbe gerçekleştirildiğinde Azak zati aşırılık yanlısı bir örgüt olarak biliniyordu” sözlerini kullandı.

“Neonaziler ile savaşıyoruz”

Lavrov, “Ukrayna topraklarında Neonazi oluşumlarına müsamaha göstermeyeceğiz. Berbat bir şey hissetmediğimiz Ukraynalılara karşı değil, Neonaziler ile savaşıyoruz” biçiminde konuştu.

Ukrayna’da Nazi destekçisi yöneticilerin ortadan kaldırılacağını söz eden Lavrov, “Ukrayna halkı Neonazi yöneticilerden kurtarılacak, Slav kardeşlerinin yanında âlâ komşuluk, dostluk ve refah içinde yaşamayı hak ediyorlar” diye konuştu.

Açıklamalarında ABD ve Avrupa Birliği ortasındaki bağları de eleştiren Lavrov, AB’nin bağımsızlığını yitirdiğini lisana getirdi. Lavrov, “ABD ve Avrupa birlikte oynuyor. AB’nin neredeyse hiçbir bağımsızlığı kalmadı. Washington Brüksel’i kendi altında ezdi. Avrupa Birliği’nde neredeyse hiç bağımsız ses kalmadı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron orta sıra da olsa cılız sesle AB’nin ‘stratejik özerkliğini’ hatırlamaya çalışıyor” tabirlerini kullandı. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir