Rusya, seferberlikte hatalar yapıldığını kabul etti

Kremlin idaresi, Ukrayna Savaşı için ilan edilen kısmi seferberlik sırasındaki silah altına almalarda kusurlar yapıldığını kabul etti.

Rusya önderi Vladimir Putin’in Sözcüsü “Talimatların ihlal edildiği hadiseler var. Tüm yanlışlar düzeltilecek” dedi.

Gelen birçok habere nazaran askerlik tecrübesi olmayan ya da çok yaşlı ya da engelli olanlara silah altına alma daveti yapıldı.

Geçen haftaki kısmi seferberlik daveti şimdiden yaygın protestolara yol açtı.

Putin kısmi seferberliği 21 Eylül’de açıklamış, Savunma Bakanı Sergey Şogun, daha sonra 300 bin yedek çalışanın çağrılacağını belirtmişti.

Ancak Rusya’da muhalif medyada yer alan haberlerde, bir milyon kişinin silah altına alınabileceği belirtildi ve Kremlin’in internet sitesinde yer alan Putin’in seferberlik buyruğu metninde, silah altına alınacak kişi sayısının çıkartıldığına dikkat çekildi.

Batılı ve Ukraynalı askeri uzmanlar, Putin’in seferberlik buyruğunun Rusya’nın cephede ağır kayıplar verdiğine işaret ettiğini söylüyor.

Seferberlik duyurusundan bu yana, Rusya genelindeki protesto hareketlerinde 2 binden fazla kişi gözaltına alındı.

Putin’in Sözcüsü Dimitri Peskov da düzenlediği basın toplantısında silah altına alımlarda yanlışlar yapıldığını kabul etti.  

Peskov birtakım bölgelerde “valilerin durumu düzeltmek için etkin bir biçimde çalıştığını” belirtti.

Peskov ayrıyeten, Rusya’nın hudutlarının kapatılması ya da ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi üzere kararlardan haberi olmadığını vurguladı.

Medyada yer alan haberlerde,  silah altına alınabileceklerin ülke dışına kaçmasını önlemek için bu kararların alınabileceği belirtilmişti.

Seferberlik kararından bu yana, çok sayıda genç Rus ülkeyi terk etmeye çalıştı.

Uydu fotoğrafları, Gürcistan hududunda Rus araçlarının oluşturduğu uzun kuyrukları tespit etti.

Seferberliğe yönelik halkın öfkesini gösteren son olayda, Sibirya’daki Ust-Ilimsk kentinde bir kişi silah altına alma görevlisini ağır yaraladı.

Sosyal medyada yer alan manzaralarda, saldırgan görevliye yaklaşıp, ateş ederken görülüyor. Daha sonra binadakiler panik içinde kaçışıyor.

Haftasonunda da Kuzey Kafkasya’daki Dağıstan cumhuriyetinde, seferberliğe karşı çıkanlar polisle çatıştı. Başşehir Mahaçkala’da 100’den fazla kişi tutuklandı.

Silah altına alma merkezlerine ve hükümek binalarına yönelik kundaklama hücumları haberleri de geldi.

Putin geçen haftaki seferberlik duyurusunda toplam kaç yedek çalışanın çağırılacağını söylememişti.

Ancak Putin’in çabucak akabinde konuşan Savunma Bakanı Şoygu, askeri tecrübeye ve gereken kabiliyetlere sahip 300 bin yedek çalışanın çağrılacağını duyurmuştu.

Bakan bunun, Rusya’nın 25 milyon kişilik yedek işçi kapasitesinin yüzde 1’inden yalnızca biraz fazla olduğunu vurgulamıştı.

Seferberlik kararında belirli yaş ve engellilik kısıtlamaların olacağı söylenmiş, lakin daha fazla detay verilmemişti.

18-60 yaş ortası erkeklerin birtakım olaylarda da daha yaşlıların bile silah altına alınabileceğine inanılıyor.

Bazı Rus yorumcular, seferberlik buyruğunda muafiyetlerle ilgili rastgele bir şey söylenmediğine dikkat çekmiş ve kotaları doldurmak için inisiyatifin bölge valilerine bırakılacağını belirtmişti.

Putin 24 Eylül’de yeni bir buyruk yayınlayıp, öğrencilerin muaf tutulacağını vurguladı.

24 Eylül’deki işgalden evvel Rusya Ukrayna sonlarına 190 bin dolayında asker konuşlandırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir