Rusya: Türkiye ve Suriye arasında görüşme düzenlemeye hazırız

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov; Rusya’nın, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanlarının bir ortaya gelmesi niyetini desteklediğini söyledi.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere nazaran, Mihail Bogdanov, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanlarının bir ortaya gelme muhtemelliğine dair sorulan soruyu,“Tabii ki bu türlü bir görüşmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Burada temasların tekrar sağlanmasından bahsediyoruz. Şimdilik bu temaslar yalnızca savunma bakanlıkları ve istihbarat servisleri üstünden kuruldu. Kelam konusu temasları destekliyoruz ve bir ortaya gelmeleri ve makul konumlarda ortak paydalar bulmaları için tarafları teşvik ediyoruz” diyerek yanıtladı.

Türkiye ve Suriye ortasındaki ilgilerin olağanlaşması için hazır olduklarını belirten Bogdanov, “İstemeleri halinde (tarafları Moskova’da) kabul etmeye natürel ki her vakit hazırız. Şimdiye dek farklı seviye ve formatlarda pek çok görüşme düzenledik. Yardımımızı sunmaya her daim hazırız” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay yaptığı açıklamada, uzun müddettir diplomatik ilgilerin yürütülmediği Suriye için “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek üzere bir sıkıntımız yok. Devletler ortasında siyasi diyalog yahut diplomasi kesip atılamaz” sözlerini kullanmıştı.

Geçen hafta Reuters’ta yer alan bir haberde, MİT Lideri Hakan Fidan ile Suriye İstihbarat Örgütü Lideri Ali Memlük‘ün Suriye’nin başşehri Şam’da görüştüğü sav edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir