Rusya’nın BM Büyükelçisi Nebenzia: Ukrayna nükleer felaketin eşiğinde

Avrupa’nın en büyük nükleer santralleri ortasında yer alan Ukrayna’daki Zaporijya nükleer santrali etrafında askeri hareketlilik sürerken Rusya’dan Ukrayna’ya “nükleer santral alanına hava saldırısı” suçlaması yöneltiliyor. Ukrayna idaresi ise Rusya’nın denetimindeki Zaporijya nükleer santrali etrafına Rusya ordusunun hava saldırısı düzenlediğini savunuyor.

Russia Today’in haberine nazaran, Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Ukrayna idaresini kelam konusu nükleer santral bölgesinde “pervasız” aksiyonlarda bulunmakla suçlayarak “Dünyayı nükleer felakete bir adım daha yakınlaştırdığını” savundu. Nebenzia, Ukrayna’ya dayanak veren Batı ülkelerinin de “olası bir nükleer felaketin sorumluluğunu üstlenmesi” gerektiğini kaydetti.

Zaporijya nükleer santralinden yaşanabilecek mümkün bir faciadan Ukrayna’nın Donbass bölgesinin yanı sıra Belarus, Moldova ve Romanya’nın da ziyan görebileceğini söyleyen Nebenzia, “Bunlar en optimist uzman tahminleri” dedi, nükleer felaketin sonuçlarının “tahmin edilmesi zor” olduğunu da kelamlarına ekledi.

Guardian’ın haberine nazaran, Ukrayna’nın nükleer tesisi işleten devlet şirketi Energoatom, bölgede dün radyoaktif materyallerin depolandığı yerin yakınlarına beş sefer hava saldırısı yapıldığını açıkladı. BM’ye bağlı Milletlerarası Atom Gücü Kurumu Lideri Rafael Grossi ise Zaporijya nükleer santralinin ziyarete açılması tarafında davette bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir