Sağlık-Sen: Mayıs ayında 42 sağlık çalışanı şiddete uğradı

Sağlık-Sen’in Sağlık’ta Şiddet Raporu’nda, haziran ayında sıhhat çalışanlarına yönelik 32 şiddet olayının meydana geldiği, 42 sıhhat çalışanının mağdur olduğu belirtildi.

Sağlık-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, araştırmalara nazaran her dört sıhhat çalışanından birinin fizikî şiddete uğradığı belirtildi. İvedilikle yapılması gerekenin, şiddete karşı hassaslığı artıracak toplumsal seferberlik olduğu söz edilen açıklamada, “Resmi ya da özel tüm kurum ve kuruluşlar, bu süreçte faal rol almalıdır. Bunlara ilaveten bir an evvel güvenlik önlemleri de artırılmalıdır. Güvenliği sağlamakla vazifeli işçisinde yetkileri bu kapsamda genişletilmelidir. Şiddet uygulayanların kıymetli bir kısmının hasta yakını olduğunu dikkate alacak olursak, muayene alanlarına birden fazla hasta yakınının girişine müsaade verilmemelidir. Şiddetin en çok yaşandığı acil servislerdeki yoğunluğun azaltılması maksadıyla da bu ünitelerde ek önlemler alınmalıdır” denildi.

“Yaşanan 32 şiddet olayının 26’sına hasta ve hasta yakınları neden oldu”

Haziran ayında şiddet olaylarının tepeye tırmandığı kaydedilen açıklamada, “Ay boyunca 32 şiddet hadisesi yaşandı. 47 saldırgan tarafından gerçekleştirilen bu olaylarda, 42 sıhhat çalışanı mağdur oldu. Daha evvelki aylarda olduğu üzere şiddet olaylarının failleri genel prestijiyle tekrar tıpkı kimseler. Ay içerisinde yaşanan 32 şiddet olayının 26’sına hasta ve hasta yakınları neden oldu. Bu durum, sıhhat çalışanlarını daha derinden yaralamaktadır. Öteki 6 şiddet olayının 5’ine kendini bilmez bireyler sebebiyet verirken, 1’ine de bir yöneticinin neden olduğu tespit edildi. Ay boyunca yaşanan 32 hadisenin 28’i hem kelamlı hem fiili, 4’ü ise kelamlı olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının adresi ise genel prestijiyle yeniden değişmedi. 32 şiddet olayının 29’u hastanelerde, 1’i aile sıhhati merkezinde, 1’i eczanede, 1’i ise alanda yaşandı. Haziran ayında 22 tabip, 10 hemşire, 3 güvenlik vazifelisi, 2 eczacı, 5 başka sıhhat çalışanı şiddete maruz kaldı. Şiddet hadiselerine yol açan 47 saldırganın 14’ü hakkında rastgele bir süreç yapılmadığı görüldü. Gözaltına alınan 10 saldırgan ise özgür bırakıldı. 11 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 12 saldırgan da tutuklandı” denildi.

“Sorunun kökten tahlili için herkesin seferber olması lazım”

Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, hususa ait yaptığı açıklamada, “Çalışanları maksat alan şiddet her geçen gün derinleşen bir sorun olarak sıhhat sistemini tehdit etmektedir. Hekim Ekrem Karakaya’nın katledilmesi bu durumun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu ve misal olaylar nedeniyle, sıhhat çalışanları işlerine korkarak sarfiyat oldular. Sıkıntının bu noktaya gelmesinde, hatalı aramayı bir tarafa bırakıp, sorunun kökten tahlili için herkesin seferber olması lazım. Bunun için öncelikli misyon Sıhhat Bakanlığına düşmektedir. Sorunun kökten tahlilinin yegane yolu, toplumsal hassaslığı artırmaktır. Cezalar ne kadar artırılırsa arttırılsın, maalesef caydırıcı olmuyor. Bu nedenle toplumsal hassaslık koşuldur. Bunun yanında, sıhhat merkezlerinde güvenlik önlemlerini artırmak gerekmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığın birtakım hastane girişlerine teknolojik sistemler kurması, kıymetli bir adımdır. Bu uygulamanın ivedilikle yurt geneline yayılması gerekmektedir” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir