Savcı, “zimmete para geçiren” CHP’li Vefa Salman’a hapis talebini tekrarladı

Aralarında İçişleri Bakanlığı tarafından Yalova Belediye Başkanlığı misyonundan uzaklaştırılan Vefa Salman’ın da bulunduğu 4 belediye çalışanına yönelik, “Kamu görevlisinin resmi dokümanda sahteciliği” ve “Görevi berbata kullanma” suçlaması görülen davanın 5’inci duruşması Yalova 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Seyrantepe Mahallesi’nde 8 Şubat 2019’da 165 bin lira bedelle ihale edilen ve 17 Mart 2019’da açılışı yapılan 129 metrekarelik taziye meskeninin, fotoğraf kanıt gösterilerek 19 Ocak 2020’de yapılmış olduğu teziyle açılan davanın 5 duruşmasında sanıklar dinlendi.

VEFA SALMAN DAVAYA KATILMADI

3 yıl 6 aydan 10’ar yıla kadar cezası istenen sanıklar Hamit Kutlu, belediye çalışanları Türker Bayram, Murat Sırmabıyık, İlker Hasan Küpeli ile Kelam konusu ihaleyi alan firmanın sahibi sanık Feridun Çetin hazır bulundu. Vefa Salman ise davaya katılmadı.

SANIK SALMAN’IN AVUKATLARI UZMAN TALEP ETTİ

Mahkemede argüman makamı sanıklardan Vefa Salman, Hamit Kutlu, Türker Bayram, Murat Sırmabıyık, İlker Hasan Küpeli ve Feridun Çetin’in tutuklanması istikametinde verdiği mütalaasını yineledi. Bunun üzerine kelam alan sanık Vefa Salman’ın avukatlarından Deniz Baykal davanın bu biçimde karara çıkartılmasının gerçek olmadığını söz etti. Baykal Salman’ın bir olura imza atmasına karşın başka mevzulardan haberinin olmadığını sav ederek, “Biz bu noktada davanın karara çıkartılamayacağını söylüyoruz. Devletin ziyana sokulup sokulmadığı, dokümanda her hangi bir sahtecilik yapılıp yapılmadığının tespiti için uzman incelemesi yapılması gerektiğini sav ediyoruz. Hasebiyle da Tevsii Tahkikat (Kovuşturmanın Genişletilmesi) talep ediyoruz” dedi.

Vefa Salman’ın vekillerinden avukat Fatih Büyükturan ise bu davada devletin erdemli, onurlu ve dürüst memurlarının mağdur edildiğini lisana getirdi.

SUÇSUZ OLDUKLARINI SAV ETTİLER

Mahkeme heyeti başkanı sanıklara da söz vererek savunmalarına ekleyecekleri bir şey olup olmadığını sordu. Sanıklar hatasız olduklarını lisana getirerek beratlarını istediler.

ERTERLENDİ

Mahkeme Heyeti duruşmaya 10 dakika orta verdikten sonra davacı ve davalı tarafların taleplerini kıymetlendirerek davayı 23 Aralık 2022 Cuma saat 09.30’a erteledi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir