Seçmen kağıdı olmadan oy verilir mi? Seçimde gerekli olan belgeler neler? e-Devlet seçmen kağıdı sorgulama

Türkiye, 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve 28. Devir Milletvekilliği seçimlerine gidiyor. Seçimlere yalnızca 4 gün üzere kısa bir mühlet kaldı. Pazar günü gerçekleşecek olan seçimlerde, seçmenlerin oy kullanılacağı yerler ise adrese dayalı olarak belirlendi. YSK, seçmen kağıtlarını vatandaşların adreslerine gönderiyor. Lakin şimdi seçmen kağıdı eline ulaşmamış binlerce vatandaş bulunuyor.

Seçimlere günler kala pek çok vatandaş, “Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? Seçmen kağıdı nereden alınır?” sorularına cevap arıyor. Eline seçmen kağıdı ulaşmayan vatandaşlar, “E-Devlet seçmen kağıdı sorgulama” alanından bu bilgilere ulaşabiliyor.

Peki seçimlerde gerekli olan dokümanlar nelerdir? Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılabilir mi? Oy kullanırken seçmen kağıdının olması zarurî mu? İşte tüm bu soruların cevabı….

SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANILIR MI?

Oy kullanacak vatandaşlar seçmen kağıdı olmadan da oy kullanılabilir. Lakin kişinin nerede hangi sandıkta oy kullanacağı seçmen kağıdında yazılı olduğu için seçmen kağıdının çıktısı olmasa bile e-devlet üzerinden nerede oy kullanacağını öğrenmesi gerekmektedir.

Seçmen Bilgi Kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, e- Devlet sistemindeki “Nerede Oy Kullanacağım” kısmından yahut e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler.

e-DEVLET İLE SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI SORGULAMA

Seçmen Bilgi Kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, YSK’nın https://secmen.ysk.gov.tr internet sayfası üzerinden “Nerede Oy Kullanacağım” bölümü

HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞIM?

Yüksek Seçim Heyeti (YSK), 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi’nde seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağını e-Devlet’ten ilan etti.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir