SPK’dan, Twitter’da borsa tavsiyesi veren üç sosyal medya fenomenine ceza

Bir müddettir yatırımcının kararlarını etkileyen ve şikayetlere neden olan toplumsal medya fenomenleri konusunda çalışmalar yapan SPK, çeşitli hesaplar hakkında ilgili yasal süreç başlattı. 21 ve 22 Aralık tarihlerine yayımlanan SPK bültenlerine nazaran pek çok bireye süreç yasağı, ceza ve hata duyurusu üzere tedbirler uyguladı.

ÜÇ İSME CEZA

SPK’tan yapılan açıklamaya nazaran, @birarifin (Aslan Amca) isimli Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda ve hesap kullanıcısı Barbaros Arif Nacaroğlu’na 6 ay mühletle süreksiz süreç yasağı uygulanmasına karar verildi. Açıklamada, “borsada gerçekleştirilen süreçlerde aldatıcı bilgi ve telaffuzlara başvurma konusundaki kanun unsuruna atıf yapıldı.

Açıklamaya nazaran, @rotasizborsacı (Rotasız Borsacı) isimli twitter hesabından yapılan paylaşımlarda bulunan Nedim Erol hakkında da 6 ay mühletle süreksiz süreç yasağı uygulanmasına karar verildi. Açıklamada, bu kullanıcının Klimasan Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile süreçlerde aldatıcı bilgilere başvurduğuna ait kuşkulara yer verildi.

SPK, ayrıyeten @borsa_analiz_1 isimli twitter hesabı üzerinden Aksa Güç ve Teknosa paylarıyla ilgili takipçilerine alım yahut tut tavsiyesi vermesi sonrasında satış yapması nedeniyle Tahir Göze hakkında 907 bin TL para cezası verdi.

ERİŞİM ENGELİ

SPK’dan mevzuyla ilgili açıklamada, şöyle denildi:

“Aksa Güç Üretim A.Ş. hisse piyasasında 18.08.2022-05.09.2022 periyodunda gerçekleştirilen süreçler ve Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. hisse piyasasında 18.08.2022-13.10.2022 devrinde gerçekleştirilen süreçler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, idari para cezasının uygulanmasına karar verilmiştir.”

Pamel Yenilenebilir Elektrik Üretim A.Ş. (PAMEL), hisse piyasasında gerçekleştirilen süreçler için de Hasan Göçmen ve Eyüp Öbür isimli bireyler hakkında altı ay borsada süreç yasağı getirildi.

SPK, ayrıyeten Türkiye’de yerleşik bireylere yönelik olarak internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı süreç yaptırıldığı belirlenen internet sitelerine erişimin engellenmesi için süreç başlattı. SPK toplamda 31 internet sitesine erişimin engellenmesi için süreç yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir