‘Tarikat yurdunun enkazında çocuklar öldü’

BirGün muharriri Timur Soykan, bugünkü “Tarikat enkazında çocuklar öldü” başlıklı yazısında “Depremin birinci günlerinde KYK, Antep’te yurt yıkılmadığını açıklamış, AA Teyit Sınırı da ‘Yurt yıkıldı’ paylaşımlarına ‘manipülasyon’ demişti. Halbuki İslahiye’de Süleymancıların kız yurdunda 4 çocuk ve bir vazifeli öldü. Süleymancılara bağlı üç, Diyanet’e bağlı bir yurt da yıkıldı” diye yazdı.

Soykan’ın yazısı şöyle:

“Depremin yaşandığı 6 Şubat günü sabah 10.06’da bir Twitter kullanıcısı ‘Antep’te bir kız yurdu çöktü. Yalnızca bir kızın kurtarılabildiği söyleniyor’ yazdı. 7 Şubat günü ise devletin Anadolu Ajansı’nın “Teyit Hattı” bu mevzudaki tweetleri yalanlayan bir haber geçti. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yaptığı açıklamaya dayandırılan haberde Antep’te KYK’ye ilişkin ya da özel hiçbir yurdun yıkılmadığı anlatıldı. ‘Vatandaşlar kimi hesaplar tarafından gerçek dışı haber ve içeriklerle manipüle ediliyor’ denildi.

Ancak “Gaziantep Nurdağı ve İslahiye Zelzele Müşahede Raporu”nu hazırlayan Çağdaş Hukukçular Derneği, iki ilçede tarikatlara ilişkin 3 özel öğrenci yurdunun ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir yurdun yıkıldığını tespit etti. Yani Kredi Yurtlar Kurumu’nun açıklaması hakikat değildi. Anadolu Ajansı’nın teyit sınırı da hakikat haberi yalanlıyordu. Twitter’da paylaşılan bilgi gerçekti.

Antep İslahiye Cevdetpaşa Mahallesi’nde mezarlık yanındaki 5 katlı Fatih Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu yıkılmıştı. Yurt, Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ne (TÇTYD) yani Süleymancılara aitti. Dıştan bakıldığında eski ve çürük olduğu anlaşılan bu yurt binasının enkazında 5 öğrenci ve bir misyonlu kaldı. Yalnızca bir kız öğrenci kurtarılabildi. 4 öğrenci ve bir vazifeli hayatını kaybetti.

Enkazın yanındaki konutlarda yaşayanlar gözyaşları içinde dehşeti anlatıyorlar. Çocukların yardım isteyen seslerinin kulaklarından gitmediğini söylerken ağlıyorlar. Yaşlı bir adam ‘Konuşa konuşa öldü çocuklar. Hiçbir şey yapamadık’ diyor ve devam ediyor:

‘Çok kar yağıyordu, çok soğuktu. Yurda gelen çocuklara ben okulların tatil olduğunu, meskenlerine dönmelerini söyledim. Fakat 5 çocuğun köyleri uzaktı, onun için burada kaldılar. Bu yurt Süleymancılara ilişkin. Zelzeleden sonra çocukların aileleri geldi. Çok çaresizdiler. Yurttaki hocalara çok kızıyorlardı.’
Yurt enkazının yanında Süleymancıların yardım çadırı var. Badem bıyıklı müritler, su ve besin dağıtıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir