TCDD zammına İzmir tepkisi! Böyle olursa ortaklık bozulur…


İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısının birinci birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay idaresinde yapıldı. Oturumda, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) idaresinin, İZBAN’ın ray kullanım bedeline yaptığı fahiş artırım da gündeme geldi.

TUGAY: ENFLASYON ÜZERİNDE KİRA ARTIŞI

İZBAN’ın, TCDD ve Büyükşehir paydaşlığı olduğunu vurgulayan Lider Tugay, “Bu periyotta ekonomik kriz yaşanırken, biz vatandaşın ulaşım masraflarını artırmayalım derken, elektrik fiyatları arttı, açıklanan resmi enflasyonun da üzerinde raylardan kira alındı. Bunu da TCDD yaptı değil mi? Bu İZBAN niçin ziyan ediyor diyenler vardır diye bilhassa bu hususa dikkat çekmek istedim” sözlerini kullandı.

Elektrik ve ray kiralamasından ötürü İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD’ye 911 milyon TL’nin üzerinde borcu olduğuna dikkat çeken Lider Tugay, İZBAN’daki zararın ve borcun değerli nedenlerinden birinin, TCDD’nin yaptığı fahiş artırımlar olduğunu belirtti, “Bizi niçin bu kadar borçlandırıyorsunuz” diye sordu. Tugay ayrıyeten, “TCDD kendi seferleri için de kullandığı bir sınır için artırım yapıyor. Seferlerde gecikmelerin en büyük nedeni o hatta sokulan şehirlerarası yolcu ve yük trenleridir. İZBAN trenleri, TCDD trenleri geçsin diye bekliyor. Bilet fiyatlarını artırmamışız, millete yük olmasın demişiz. TCDD bu ortamda İZBAN’ın borç yükünün artmaması için fedakarlık yapmalı. Ancak ‘ray kirası’ olarak aldığı parayı bir senede üç buçuk kat artırıyor. Belediye bunları özel işinde kullanmıyor, halkın nakliyatında kullanıyor. Bu zararın büyümesine değil, küçülmesine katkı koyulması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Bu aksiliklerin insaflı bir biçimde düzeltilmesi gerektiğini ve manipülasyon yapılmadığını vurgulayan Lider Tugay, “Bunu yapmıyoruz diyorlarsa çift başlılık ortadan kalksın. Evrakımı hazırladım. Kendisiyle yaptığımız nezaket ziyareti gereği AK Parti İzmir Vilayet Lideri Bilal Saygılı’ya gideceğim. Bunları anlatacağım. Tahlil için dayanağını isteyeceğim. İZBAN, TCDD’nin bu tutumuyla belini doğrultamaz. Bizim bilet fiyatlarını 50 lira yapmamız lazım ki İZBAN kurtulsun, bu türlü bir şey olmaz. TCDD yılda yüzde 350 artırım yapamaz. Bunda manipülasyon falan yok” dedi.

“BÖYLE OLURSA İŞTİRAK BOZULUR”

Başkan Tugay ayrıyeten, “İZBAN’ın İzmir kentine, halkına hizmet etmesini istiyorum. Bunu yaparken sürdürülebilir bir iktisadı, planlaması olsun istiyorum. Bizim bu koşullar altında beklediğimiz şey TCDD’nin bize yardımcı olması. Bizim ortağımız o. Bir senede 3 buçuk kat artırayım sen de bilet fiyatlarını artırmasan da olur. Nasıl olsa buradan doğacak parayı ben alıyorum sermaye artışına yatırıyorum… Bu şu demektir; ne halin varsa gör ben başımın dermanına bakarım. Bu türlü olamaz. Bu türlü olursa iştirak bozulur. Ya onların her şeyi bize ya da bizim her şeyi onlara devretmemiz lazım. Bir lira kazanıyorsunuz iki lira harcıyorsunuz, buna para mı yetişir? Bütün yük bizim üzerimizde. 4 tane yeni istasyon yapıyor İZBAN. Her biri 250 milyon TL’den 1 milyar TL. Bunların hiç mi değeri yok? Ben bu haksızlığa itiraz ediyorum. Hedefim sorunu çözmek. Bu şehir beni belediye başkanı olarak seçti. Ben zararın doruğundayken aldım ve bunları konuşmak zorunda kaldım. Görmezden mi geleyim?” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir