Tüm Eczacı İşverenler Sendikası: Hastanın ilaca ödediği fiyat farkı daha da artacak

Bulunamayan ilaçlar sorunu, yurttaşın ödediği iştirak ve fark fiyatları her geçen gün artıyor. Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Eczacı Nurten Saydan, “Bu durum çok yakında daha da makus hale gelecek. Zira Toplumsal Güvenlik Kurumu, terapötik (tedavi edici) eşdeğerlilik uygulamasını hayata geçiriyor. Bunun sonucunda, vatandaşın ödediği fiyat farkı daha da artacak hatta ödenmemeye başlayacaktır” dedi.

İlacın hammaddesi ve ambalaj gereçlerinin yurt dışından geldiğini anımsatan Saydan, “Çocuk şuruplarının bulunmama nedeni cam şişe maliyetlerindeki artıştır” dedi.

Saydan, en temel birinci basamak kullanılan antibiyotiklerin bile piyasada olmadığını söyledi. Bilhassa nöbetlerde çok sıkıntı vakitler geçirdiklerini anımsatan Saydan, şöyle devam etti:

“Bu duruma Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’nun (TİTCK) acil bir tahlil üretmesi gerekiyor. Sıhhat Bakanlığı’nın ülkemizin tek sıhhat otoritesinin kendisi olduğunu hatırlaması ve hatırlatması gerekiyor. Bilhassa, diyabet, ağrı kesici, antibiyotik, tansiyon, çocuk şurupları, antidepresan, tüp bebek, epilepsi, kanser üzere bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda önemli manada ıstırap yaşanıyor. Hatta birtakım ilaçların muadili dahi yok. Bu türlü olunca da hastalar ilaçlarını temin etmekte zahmet çekiyor. Bugün avro kuru 18 TL’yi aşmışken ilaç fiyatlandırmasında kullanılan avro kurunun 7,86 TL olarak belirlenmesi ilaca ulaşmayı zorlaştırıyor. SGK, ilacın tamamını ödemiyor, muadil ilaçlar içinde en ucuz ilacın tane fiyatını hesaplayıp, öbür ilaçları tane fiyatına nazaran ödüyor. Hatta çocuk şuruplarında mililitre fiyatına nazaran hesap yapılmaktadır. Bu durum çok yakında daha da makûs hale gelecek. Zira Toplumsal Güvenlik Kurumu, terapötik (tedavi edici) eşdeğerlilik uygulamasını hayata geçiriyor. Bunun sonucunda, vatandaşın ödediği fiyat farkı daha da artacak hatta ödenmemeye başlayacaktır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir