Türk-Yunan ekseninde Atina’dan önemli adım: Terör kampı boşaltıldı

Yunan Polis Teşkilatı (ELAS) dün sabah gerçekleştirdiği bir operasyonla, Atina’dan 60 kilometre aralıktaki Lavrion kampının boşaltıldığını açıkladı. Operasyon sonucu binadaki 53 kişinin Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı’na bağlı yeni bir tesise gönderildiği belirtildi. Türkiye, kampı terör örgütü PKK militanlarının barındırılmasını münasebet göstererek geçmişte iki ülke ilgileri ortasında bir sorun olarak birçok kere gündeme getirmişti.

‘MUKAVEMET OLMADI’

ELAS’ın açıklamasında, 1947 yılından beri evvel yasal olarak faaliyet gösteren, son yıllarda ise “işgal altında tutulduğu” vurgulanan binanın dün sabah erken saatlerde gerçekleştirilen operasyonla boşaltıldığı belirtildi. Binadan 26’sı erkek, 8’i bayan, 19’u da çocuk olmak üzere 53 kişi Göç ve İltica Bakanlığı’nın öteki yapılarına nakledilirken, kamp Lavriotiki Belediyesi’ne teslim edildi. ELAS’ın açıklamasında, “İkamete elverişli olmayan bina, sakin bir ortamda, direnç gösterilmeden boşaltıldı” sözü kullanılırken, kurumun internet sitesinde operasyonla ilgili imgeler de yayınlandı. Fakat PKK’ya yakın marjinal haber siteleri Yunan polisinin kapıları kırarak içeri girdiğini, ‘barbar bir operasyon’ düzenlediğini öne sürerek, tahliye edilen PKK’lıların kampa dönmesine müsaade verilmesini istedi.

GEREKÇESİ DEPREM

Yunan hükümeti, Lavrion kampını “deprem halinde çökme tehlikesi bulunduğu” gerekçesiyle bir mühlet evvel kapatmayı kararlaştırmıştı. Kamp alanında basın mensuplarına konuşan Lavriotiki Belediye Başkanı Dimitris Loukas da birebir gerekçeyi vurgulayarak, “Çok küçük bir sarsıntı binayı yıkarak içindekileri öldürebilirdi” dedi. Yunan medyasında, kamptaki 150 şahıstan 100’ünün geçen nisan ayında, Atina’nın da içinde bulunduğu Attika bölgesindeki çeşitli sığınmacı kamplarına nakledildikleri fakat geri kalanların Lavrion’dan ayrılmayı reddettikleri aktarılmıştı.

YUNAN MEDYASI OLUMLU

Yunan hükümetinin kampı kapatma ve Lavriotiki Belediyesi’ne devretme kararı duyurulduğunda Kathimerini gazetesi, “Atina, Ankara’nın kelam konusu kampın kapatılmasına ait talebini, yan yoldan da olsa yerine getiriyor. Böylelikle Türk-Yunan bağlantılarındaki bir ‘diken’ de ortadan kalkıyor”, Ant1 televizyonu ise “Türkiye’nin suçlamaları göz önüne alınırsa, bu gelişme Yunanistan’a yarar sağlayacak”diye yorum yapmışlardı.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN DENETİMİNE GEÇMİŞTİ

1947 yılında Sovyetler Birliği’nden gelen mültecilerin yerleştirildiği Lavrion kampı, 1980’li yıllardan itibaren PKK üyelerinin Türkiye’den kaçarak barındıkları bir yer durumundaydı. Yunan hükümetleri kampta PKK’lı teröristlerin barındırıldığını ve eğitildiklerini uzun yıllar inkâr etti. Tabelasında, Birleşmiş Milletler himayesinde olduğu belirtilen kamp, son yıllarda büsbütün terör örgütü PKK’nın denetiminde idi. Kampın finansmanı da PKK tarafından karşılanıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir