Türkiye Yüzyılı’nı mega projeler sırtlayacak

Türkiye, “Yüzyılın Seçimi” olarak nitelendirilen 28 Mayıs’ta tercihini Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak son 20 yılda Türkiye ve dünya siyasetine damgasını vuran Erdoğan, yaptığı hizmetlerin karşılığı olarak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ni büyük bir zaferle kazandı. Güç, ulaştırma, ticaret, tarım, sıhhat, savunma, turizm, eğitim ve toplumsal hizmetlerde Türkiye’yi bölgesinin güçlü ülkesi haline getiren Erdoğan, Türkiye Yüzyılı için milletten beş yıllık bir yetki aldı. 2002-2022 ortasında Erdoğan’ın öncülüğünde imza atılan devasa projeler Türkiye’yi yeni yüzyıla hazırlayacak altyapıya sahip. Savunma sanayiinde üretilen ve ulusal teknoloji atılımı kapsamında geliştirilen başarılı projeler sayesinde Türkiye, dışa bağımlı olmaktan kurtuldu. Ulusal Muharip Uçak, Hürjet, Bayraktar TB3, TCG Anadolu üzere projelerle Türkiye dünyada gıpta ile bakılan ülke oldu. Yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen doğuştan elektrikli Togg ile Türkiye’nin 61 yıllık yerli araba hayali gerçekleşti.

ALTYAPI İHTİLALİ İLE ÜLKE REFAHI ARTTI

Doğu ile Batı ortasına serilen Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim, Avrasya Tüneli, Marmaray üzere mega projeler, ülkemizde gerçekleşen altyapı ihtilalinin en somut örnekleri olarak hayat buldu. Hem Batı’ya ulaşımı hem de Kafkaslar’dan Orta Asya’ya erişimi kolaylaştıran yatırımlar, Türkiye’yi milletlerarası koridorların dışında bir orta çizgi oluşturma maksadına gerçek süratle yaklaştırdı. 2023 gayeleri ortasındaki demir yolları, kara yolları, limanlar, tüneller, hava ulaşımı, teknoloji altyapısı üzere tüm alanlarda hayata geçirilen yatırımlar, Türkiye Yüzyılı’nda ticaretten turizme, ülke refahından ihracatın artırılmasına kadar birçok alanda kıymetli bir rol oynuyor.

SAVUNMADA İHRACAT MAKSADI 6 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin savunma sanayii tarafında ortaya koyduğu eserlerin suratına yetişilemiyor. Neredeyse her hafta denizde, havada ve karada istikrarları değiştirecek yeni bir gelişme yaşanıyor. Savunma sanayii liderliğinde TUSAŞ tarafından hayata geçen Ulusal Muharip Uçak ve Hürjet uçakları hangardan çıkıp, 18 Mart’ta piste taksi testlerini muvaffakiyetle tamamladı. Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı olan Kızılelma projesindeki çalışmalar da tam gaz devam ediyor. Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Kızılelma’nın iniş yapacağı dünyanın birinci silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin de en büyük askeri gemisi TCG Anadolu da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girdi. Böylelikle Türkiye, dünyada bu ölçekte gemiye sahip 12 ülkeden biri oldu. Savunma ve havacılık ihracatı 2022 yılında 4 milyar doları aşarak tarihin en yüksek düzeyine ulaştı. Halihazırda devam eden 750’yi aşkın proje ile yükselişini devam ettiren savunma endüstrinin, 2023 ihracat amacı ise 6 milyar dolar.

KÖPRÜ, VİYADÜK VE TÜNELLER İLE ROTALAR KISALDI

Savunma sanayii alanında peş peşe geliştirilen eserler Türkiye’nin global arenada elini güçlendirirken, ulaştırma kesiminde de yüz yıllık teşebbüsler yaşandı. Türkiye geçtiğimiz yıllarda Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan birden fazla köprü ve tüneli hayata geçirdi. Boğaz geçişini 6 dakikaya indiren Çanakkale Köprüsü, dünyanın sayılı projeleri ortasında yer alırken, dünyanın iki katlı birinci karayolu tüneli olan Avrasya Tüneli de planlanandan 8 ay evvel 2016 yılında ulaşıma açıldı. İstanbul ve İzmir ortasını üç saate düşüren Osmangazi Köprüsü, açıldığı günden itibaren Türkiye’ye 6 milyar 603 milyon lira tasarruf sağladı. 2007 yılı prestijiyle büyüyen Mersin Memleketler arası Limanı ile rotalar yine çizilmeye başladı. Türkiye’nin en uzun ikinci karayolu tüneli, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan Ovit Tüneli de 2018’de hizmete açıldı.

Türkiye’nin yüz akı kent hastaneleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hayalim” dediği kent hastaneleri, yurdun dört bir yanında vatandaşa şifa dağıtıyor. Toplam 1218 yatak kapasitesiyle Kocaeli Şehir Hastanesi 15 Nisan’da Erdoğan’ın katıldığı merasimle hizmete açıldı. Ankara Etlik Şehir Hastanesi de 4 bin 50 yatakla hizmet veriyor. Yapımı tamamlanan 20 şehir hastanesi toplam 29.348 yatak kapasitesi ile hastaların yaralarına merhem oluyor. Sıhhat hizmetlerinin daha nitelikli sunulması hedefiyle Sıhhat Bakanlığı’nın 2020 yatırım programına alınarak 2021 yılı Kasım ayında merkez ilçe Efeler’de inşaatına başlanan Aydın Şehir Hastanesi ise hizmete girmek için gün sayıyor. Sağlık Bakanlığı, yapımı devam eden yatırımların tamamlanmasıyla birlikte toplam 33 şehir hastanesi ile hizmet verecek. Böylelikle yatak kapasitesi 43 binİ aşmış olacak.

Yüksek süratli tren nakliyatında dünyada 8’inciyiz

20 yılda demir yollarına toplam 346,6 milyar lira yatırım yapan Türkiye, yüksek süratli tren nakliyatında dünyada sekizinci, Avrupa’da ise altıncı sırada yer aldı. 2009 yılında açılan Türkiye’nin ilk yüksek hızlı treni Ankara-Eskişehir’den sonra 2011 yılında Ankara-Konya, 2013 yılında Konya-Eskişehir ve 2014 yılında Ankara-İstanbul, Konya-İstanbul çizgisi açıldı. Bu ulaşım ağına ek olarak Ankara-Sivas Süratli Tren Çizgisi da yakın vakitte devreye alındı. Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yapılan 3,3 kilometre uzunluğundaki AKM-Gar-Kızılay Metro Çizgisi’nin açılışı 12 Nisan’da yapıldı. AKM-Gar-Kızılay Metro Çizgisi sayesinde Keçiören’den Kızılay’a aktarmasız metro ulaşımı sağlandı. Yeniden, İstanbul’un ulaşım altyapısını güçlendirmek için yapılan 6,2 kilometre uzunluğundaki Başakşehir-Çam ve Sakura Kent Hastanesi-Kayaşehir Metro Çizgisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı merasimle 8 Nisan’da hizmete girdi.

Avrupa’nın en gelişmiş uçuş merkezi

Asya ve Avrupa’nın kesişim noktasındaki pozisyonu ile dünyada havacılık kurallarını değiştiren İstanbul Havalimanı projesi, 2018 yılından itibaren Avrupa’nın vaktinde kalkış yapan 1’inci havalimanı olma özelliği ile dünyadaki 333 lokasyona yolcu taşımaya devam ediyor. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olarak Türkiye’nin stratejik pozisyonunu daha da güçlendiren olan İstanbul Havalimanı, akıllı teknolojilere uygun, yenilikçi ve güçlü bilişim altyapısıyla dikkat çekiyor. Tek çatı altında 1 milyon 400 bin metrekarelik ana terminal binasıyla yolcularına hizmet veren İstanbul Havalimanı’nın, hâlihazırda yıllık 90 milyon yolcu ağırlama kapasitesi bulunuyor. İstanbul Havalimanı, hizmete girmesinin akabinde geçen 4 yıllık müddette, toplamda 170 milyondan fazla yolcuyu ağırladı.

Avrasya Tüneli 1,2 milyar dolar katkı sağladı

Son yıllarda ulaştırma tarafında hayata geçen projeler, Türkiye’nin ismini dünyada duyurmaya devam ediyor. Avrasya Tüneli de bu projelerden biri. İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarını birinci sefer denizin altından geçen bir kara yolu tüneli ile bağlayan proje, deniz tabanının altından geçen 5 kilometre uzunluğundaki iki katlı tünel ve irtibat yollarıyla birlikte toplam 14.6 kilometrelik bir güzergâhta konumlanıyor. Proje ile araç trafiğinin ağır olduğu Avrupa Yakası Kazlıçeşme-Anadolu Yakası Göztepe ortası olan toplam 14,6 kilometrelik güzergah 100 dakikadan 15 dakikaya indi. 2023 Şubat ayı prestijiyle toplam 100 milyon aracın kullandığı Avrasya Tüneli ülke iktisadına 6 yılda 1,2 milyar dolarlık katkı sağlayarak yatırım maliyetlerini karşıladı.

Otoyol ağı 3 kat büyüdü

Kalkınmanın ve refahın gelişmesinde büyük kıymeti olan kara yolu nakliyeciliği, kendi bünyesi içinde başlı başına bir ekonomik faaliyet oluşturuyor. Türkiye 1 trilyon 653 milyar liranın üzerindeki ulaştırma ve haberleşme yatırımının yüzde 60’ını kara yollarına yönelik çalışmalarda kullanıyor. 2003-2022 yılları ortasında karayolları için 995 milyar 900 milyon liralık yatırım yapıldı. Son 20 yılda kara yollarındaki bölünmüş yol uzunluğu, 6 bin 100 kilometreden, 28 bin 790 kilometrenin üzerine çıktı. Otoyol uzunluğu bin 714 kilometreden, 3 bin 633 kilometreye, tünel uzunluğu 50 kilometreden 663 kilometreye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir