Uluslararası Belgesel Film Festivali’nin kazananları belli oldu

‘Sınırların Ötesinde’ (Beyond Borders) temalı 7. Memleketler arası Belgesel Sinema Şenliği dün akşam düzenlenen kapanış merasimiyle sona erdi. Kapanış ve ödül merasimi ‘Barış İçin Ölüm’ (A Death for Peace) sinemasının gösterimiyle başladı.

Törende En yeterli Sosyo-Politik Belgesel mükafatı, Helke Misselewitz’in ‘Şairin Karısı’ (The Poet’s Wife) isimli sinemasına verildi. En Âlâ Yunan Belgeseli mükafatını, Giorgos Moutafis’in ‘Öteki Yarım’ (The Other Half) isimli sineması kazandı. En uygun Tarih Belgeseli mükafatı, Jan Sikl’in yönettiği ‘İşgalin Tekrar İnşası’ (Reconstruction of the Occupation) sinemasının oldu. Resmi Müsabaka kısmının En Düzgün Kısa Sineması Mükafatı, dünya prömiyerini Beyond Borders’da yapan Luis Cuenca Castro’nun 1 Mayıs 2021 tarihli sinemasının oldu.

Diasporik Helenizmin yaratıcılarına verilen özel ‘Odyssey’ mükafatı ise Vicky Marlofekas’ın ‘Yerli Locki’ (Indigenous Locki) sinemasına verildi. Son olarak Akdeniz Dostluğu mükafatını ise Freddy Vianellis’in ‘Chronis Botsoglou. Ben de oradaydım ve bana bir tabak mercimek çorbası verdiler…’ (Chronis Botsoglou. I was also there too and they gave me a plate of lentil soup…) isimli sineması kazandı.

Bu yıl, Yunanistan’daki kısa belgeselleri öne çıkarmayı, geliştirmeyi ve memleketler arası sanat topluluğunun yeni ve/veya gelişmekte olan sinema yapımcılarını tanıtmayı amaçlayan şenliğin ikinci yarışı da izleyicilerle buluştu. Müsabaka kapsamında Altın ‘Phoenix’ mükafatını, Myanmar’a odaklanan ‘1 Şubat’ sineması kazandı.

Gümüş ‘Phoenix’ mükafatı de Radheya Jegatheva’nın, süratle değişen çağdaş postmodernitede yeni teknolojik medyaya bağımlılık sıkıntısını odağına alan animasyon belgeseli “iRony”ye verildi. Bronz ‘Phoenix’ de, ferdi ve kolektif hafıza olarak hareket kavramı üzerine görsel-işitsel bir çalışma olan Emilia Buritis’in “Demiryolu Anıları” (Railway Memories) sinemasının oldu.

Mansiyon Mükafatı, Hanya’daki Nea Kydonia lisesinin sinema takımının hazırladığı ‘Tanais’ ve Aria Saridis’in ‘Boxer’ isimli kısa sinemalarına gitti. Memleketler arası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) mükafatı ise Tamara Stepanyan’ın vakit döngüsündeki değişiklikleri mukayeseli olarak inceleyen “Kadın Köyü” (Village of Women) sineması kazandı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir