Varank: Türkiye, yenilenebilir enerjide dünyada önemli oyunculardan oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir’de düzenlenen 11’inci Türkiye Rüzgar Gücü Kongresi’ne katıldı. Kongrede Bakan Varank’ın yanı sıra Güç ve Olağan Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri Ziya Altunyaldız, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima ve milletvekilleri yer aldı. WindEurepo CEO’su Giles Dickson ise toplantıya çevrim içi katıldı. Kongrede konuşma yapan Bakan Varank, “Son periyotta göze çarpan gelişmelere baktığımızda, ülkelerin birinci kez güç verimliliği konusunda yasal olarak bağlayıcı kararlar aldıklarına hatta nükleere veda eden ülkelerin tekrar nükleeri gündemlerine aldıklarına şahitlik ediyoruz. Bilhassa Avrupa’nın bu alanda gösterdiği tavrı da biz kendi muhataplarımıza hatırlatıyoruz. Avrupa Birliği bizim en kıymetli ticaret ortağımız. Güç alanında önemli iş birliklerimiz var ancak iş zora geldiğinde nasıl iki yüzlü tutumlar sergilendiğini de kürsülerden söz etmekten çekinmiyoruz. Bir vakitler nükleer enerjiyi makûs gösterenler, nükleer güce savaş açtıklarını söyleyenler bugün yeni nükleer güç yatırımları yapacaklarını ilan ediyor. Bir vakitler Türkiye’ye parmak sallayıp, ’Kömür santrallerini ne vakit kapatacaksınız?’ diye bizi tehdit edenler, bugün bakıyorsunuz Avrupa’nın göbeğinde hem yine kömür çıkarmaya başlamışlar hem de kömür santrallerini birer birer açmaya başlıyorlar. Güç, oyunu bozuyormuş demek ki” dedi.

’ENERJİ EN KRİTİK GİRDİ’

“Ülkemizin ekonomik ve toplumsal refahına sürdürülebilir tahliller sunan rüzgar gücü bölümümüzle yakın iş birliğimizi orta vermeden sürdürüyoruz” diyen Bakan Varank, “Güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme, kullandığınız girdileri ne derece verimli ve rekabetçi biçimde bir ortaya getirdiğinizle yakından bağlantılı. Güç, tahminen de en kritik girdi olarak bu denklemde yer alıyor. Büyümek için üretime, üretim için de güce gereksinimimiz var. Şayet güçte dışa bağımlıysanız, bu durum cari açık, güç arz güvenliği ve ekonomik kırılganlık üzere en önemli meseleler olarak karşınıza çıkıyor. Üretimdeki rekabet gücünüz güçteki potansiyelinizle birebir bağlantılı. İşte yenilenebilir güç kaynakları, güçte dışa bağımlılığı azaltıp, yerli ve yeşil endüstrileşmeye sürat kazandırmak için değerli bir alternatif” açıklamasında bulundu. 

’TÜRKİYE DÖRDÜNCÜ BÜYÜK GÜNEŞ PANELİ ÜRETİCİSİ’

Yenilenebilir güç, güç verimliliği ve pak güç teknolojilerine yönelik çok sayıda yatırımın tüm dünyada hızlandığını belirten Varank, “Sadece 2021 yılında güç dönüşümüne yönelik yapılan global yatırımların büyüklüğü 750 milyar doların üzerinde. Bu yatırımların içindeki en büyük hisse ise 350 milyar doların üzerinde yenilenebilir güç alanında gerçekleşti. Yapılan projeksiyonlar ve ilan edilen taahhütler, rüzgar ve güneş gücü kaynaklarına yapılacak yatırımların giderek artacağını gösteriyor. Biz de buradan hareketle fosil yakıtlar sebebiyle dışa bağımlı olmanın dezavantajını, yenilenebilir güçten azamî düzeyde faydalanarak avantaja çevirmek istiyoruz. Tam da bu sebeple Türkiye olarak hem güneşte hem rüzgarda kapasitemizi artırmak için adımlar atıyoruz. Türkiye 8 bin gigawattlık güneş paneli üretim kapasite ile dördüncü büyük güneş paneli üreticisi. İnşallah yeni yapılan yatırımlarla seneye üçüncülüğü yakalayacağız. Benzeri halde geçtiğimiz yıl 1,8 gigawattlık yeni kapasite ile Avrupa’da en çok rüzgar gücü gücünü devreye alan 4’üncü ülke olduk. 2002 yılında yalnızca 19 megavat konseyi rüzgar gücümüz vardı. Artık ise 12 gigawattlık rüzgar gücü ile dünyada 12, Avrupa’da 5’inci sıradayız” diye konuştu. 

’DÜNYANIN ÖNDE GELEN RÜZGAR OEM’LERİ ÜLKEMİZE YATIRIM YAPTI’

Türkiye’nin salgın sürecinde gösterdiği performansla dirençli ve esnek bir iktisada sahip olduğunu tüm dünyaya kanıtladığını aktaran Varank, şunları kaydetti:

“Uzak Doğu’daki tedarikçiler telefonlarını bile açmazken Türkiye’deki üreticiler tek bir siparişini geciktirmedi. Stratejik pozisyonu ve ortaya koyduğu kıymet zinciri ile Türkiye, inançlı bir liman, krizlerin üstesinden gelebilen sağlam bir iktisat olarak yatırımcıların gözünde ayrıştı. Çok uluslu şirketler; Türkiye’yi Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesiştiği noktada bir araştırma, tasarım, üretim, ihracat ve lojistik merkezi olarak tercih ediyor. Ülkemizde tesisleri olmayan şirketler süratlice durum almak için satın alma ve birleşmeler yoluyla yatırımlar gerçekleştiriyor. Türkiye, elverişli ve yatırım açısından uygun bir iş ortamına sahip. O denli ki Enercon, Nordex, Vestas, GE, TPI, LW ve CS üzere dünyanın önde gelen rüzgar OEM’leri ülkemize yatırım yaptı. Ayrıyeten mühendislik, imalat, heyetim, bakım, geri dönüşüm ve danışmanlık alanlarında da tüm bu üreticilerle paydaşlık yapan birçok Türk şirketi ve tedarikçisi bulunuyor.”

’2022’DE 2 MİLYAR AVRO DÜZEYİNE ÇIKARACAĞIZ’

Rüzgar gücü ekipmanı üretiminde Türkiye’de yaklaşık 40 bin kişinin istihdam edildiğini lisana getiren Varank, “İşte bu büyük sinerji ile Avrupa’nın en büyük beşinci rüzgar gücü ekipmanı üreticisi haline geldik. Firmalarımız milletlerarası standartlardaki eserlerini 45 ülkeye ihraç ediyor. 2021 yılında 1,5 milyar avroyu bulan rüzgar türbini ve ekipman ihracatımızı inşallah 2022 yılında 2 milyar avro düzeyine çıkaracağız. Bu alanlardaki kabiliyetlerimizi çok farklı bir noktaya taşımış olacağız. Yatırımcılara her türlü dayanağı verip, yurt içi endüstrinin gelişmesinde faal rol oynuyoruz. Yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımların çok süratli ölçeklenmesi gerekiyor” dedi.

’9 BİNDEN FAZLA YATIRIM TEŞVİK EVRAKI DÜZENLENDİ’

Son 10 yılda yenilenebilir güç yatırımları için 9 binden fazla yatırım teşvik dokümanı düzenlendiğini kaydeden Varank, şöyle devam etti: 

“Bu evraklar sayesinde 170 milyar liralık yatırım yapılırken, 25 binden fazla vatandaşımızın istihdam edilmesinin önü açıldı. Bu yıl, firmalarımızın muhtaçlık duydukları elektrik gücünü yenilenebilir güç kaynaklarından temin edebilmeleri için mevzuatımızda düzenleme gerçekleştirdik. Lisanssız faaliyet kapsamında rüzgar ve güneş gücüne dayalı elektrik üretim tesisi yatırımlarını bölgesel teşvik kapsamına aldık. Bir öteki dayanağımız de güç ihtisas sanayi bölgeleri. Bugüne kadar Konya-Karapınar, Niğde-Bor ve Karaman sanayi bölgelerini ilan ettik. Kanun değişikliği ile YEKA alanı olarak belirlenen yerler, direkt sanayi bölgesi ilan edilebilecek. Böylece sanayicilerimiz, kendi tüketimlerini karşılamak emeliyle bu sanayi bölgelerinde yenilenebilir güç yatırımları yapabilecekler. Yenilenebilir güç kaynaklarından üretim yapılabilmesi için OSB mevzuatında da düzenlemeler gerçekleştirdik. GES ve RES heyetim alanları üzerindeki sonların birçoğunu kaldırdık, yeni finansman düzenekleri geliştiriyoruz. Güç teknolojilerinin üretimine yönelik, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin yürütülmesine de Bakanlık olarak özel değer veriyoruz. TÜBİTAK’la yenilenebilir güç alanında özel bölümün ve akademinin binden fazla Ar-Ge projesine şimdiye kadar 1,2 milyar lira dayanak sağladık.”

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde rüzgar, güneş ve hidroelektrik güç odaklı Ar-Ge projelerinin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Varank, “Enerji kesiminde faaliyet gösteren firmalarımızın Ar-Ge ve tasarım merkezlerini, teknoparklarımızdaki firmalarımızı destekliyoruz. Yurt içi üretim kabiliyetlerimiz çağ atladı, dersek herhalde abartmış olmayız. Onun için Türkiye, yenilenebilir güç bölümünde, üretimde dünyada en kıymetli oyunculardan bir tanesi haline geldi. Kara üstü türbinlerden çok daha büyük ebatlarda üretilen deniz üstü rüzgar türbinleri için rüzgar endüstrimizin şimdiden altyapı çalışmalarını tamamlaması kıymetli. Global Rüzgar Gücü Konseyi’nin son raporunda Türkiye’yi deniz üstü rüzgar potansiyeli en yüksek 4 ülke ortasında gösterdiğini biliyoruz. Bu noktada, Türkiye’nin karadaki rüzgar gücü potansiyelinin yüzde yirmisine mesken sahipliği yapan İzmir, deniz üstü yatırımları için de kıymetli fırsatlar sunuyor. İzmir ve etrafında ekipman üretimi konusunda geniş bir ekosistem ve tedarik zinciri oluşmuş durumda. İhracatımızın neredeyse yüzde 70’i buradan yapılıyor ve yaklaşık 8 bin bireye istihdam imkanı sunuluyor” dedi.

’TÜRKİYE’Yİ KALKINDIRMANIN KEDERİNDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İzmir Kalkınma Ajansı’nı da tebrik ederek kelamlarını sürdüren Bakan Varank, “Ajansımız büyük ölçekli yatırımların İzmir’e çekilmesinde faal bir rol oynadı. Artık deniz üstü rüzgar teknolojilerinde neler yapabiliriz, bunun için çalışıyoruz. Hem kara hem de deniz üstü rüzgar türbin ekipmanlarında çok daha büyük bir oyuncu haline geleceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu vizyon sayesinde Togg projesi hayata geçirildi. Türkiye olarak biz kendi rüzgar türbini markamızı oluşturabiliriz. Gelin daima birlikte rüzgar tribününde Türkiye’nin markasını oluşturalım, ’Biz de bu kesimde varız’ diyebilelim. Rüzgar gücüne yatırım yapmayı konuştuğumuz periyotlardan, artık rüzgar gücü ekipmanı üretiminde nasıl birer oyuncu olacağımızı tartışıyoruz. İnşallah çok daha hoş muvaffakiyetleri elde edeceğiz. Hidrojen yatırımları da artık Türkiye’nin el atması gereken alanlar. Profesyonellerin de bunu ayrıntılı tartışması gerekiyor” diye konuştu. 

ALTUNYALDIZ: BİZ HAZIRIZ ZİRA RESMİ YANLIŞSIZ OKUYORUZ

Kongrede konuşma yapan TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri Ziya Altunyaldız ise “Her alanda olduğu üzere güçte de çok olumlu ve hakikaten bizleri heyecanlandıran gelişmeler var. Biz enerjiyi artırmaya ve üretmeye çalışıyoruz. Bir taraftan fırsatlar bir taraftan tehditler var. Şayet hazırsanız fırsat gölünde geleceği kurgularsınız. Biz hazırız zira resmi gerçek okuyoruz. Regülasyonlarımızı vaktinde yapıyoruz. İzmir, rüzgar gücünde birincilerin kenti olmuş. Birinci rüzgar gücü santrali burada kurulmuş. İzmir bu alanda bayrağı önde götürüyor. Bunu ehil bir takımla ve hazır olmuş bir altyapıyla yönetebilirsiniz. Yenilenebilirde çok önemli bir altyapıya sahibiz” dedi. 

TANCAN: YENİLENEBİLİR GÜÇ YATIRIMLARI KRİZDEN ÇIKIŞ YOLU OLARAK GÖRÜLMEKTE

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan da “Enerji dalında büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğumuz hususlardan birisi yenilenebilir gücün güç portföyü içindeki hissesinin artırılmasını temin etmektir. Rüzgar gücü yatırımlarını her geçen gün büyüterek güç bölümümüzün temel ögelerinden birisi olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ticaret kurallarının ’net sıfır emisyon’ gayesiyle tekrar yazıldığı güç bölümünde, yenilenebilir güçte var olan yükselişin devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yenilenebilir güç yatırımları, dünyada yaşanan güç krizinden bir çıkış yolu olarak görülmektedir. Güç muhtaçlığı her geçen gün artıyor. Tüm dünyanın yaşamakta olduğu güç krizi kapsamında güç konusunda kendi kendine yetebilmenin değeri çok daha net bir halde ortaya çıkmakta. Elektriksel heyeti gücümüzün yaklaşık yüzde 54’ü yenilenebilir güç santrallerinden oluşuyor” diye konuştu. 

ERDEN: TÜRKİYE’NİN RÜZGARI İZMİR’İN RÜZGARI

TÜREB Lideri İbrahim Erden, son 5 yılda rüzgarın çok kıymetli bir noktaya gelebileceğini gördüklerini kaydederek, “Kongremizin mottosunu ’Türkiye’nin Rüzgarı, İzmir’in rüzgarı’ olarak belirledik. İzmir ve Batı Ege bölgemiz işletmedeki 1.742 MW rüzgar gücü santralı ve gelişmiş endüstrisiyle, rüzgar gücü alanında Türkiye’de bayrağı en önde taşıyan ilimiz pozisyonunda. Biz de bu yılı TÜREB olarak ’Sanayi Yılı’ ilan ettiğimizden bu yıl kongremizi burada yapma kararı aldık. Bilhassa son 5 yılda biz bölüm profesyonelleri olarak rüzgarın çok kıymetli bir noktaya geleceğini görüyorduk. Vazifelerimizden biri de bu mevzunun ülkemiz için ne kadar hayati ve gerekli olduğunu her fırsatta, her platformda lisana getirmek” dedi.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz da rüzgar gücü dalının kıymetine dikkat çekerek, “Biz bu bölümle bir arada varız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir