Wagner’in kurucusunun annesine yaptırımların kaldırılmasına karar verildi

Violetta Prigojina’nın AB’nin kısıtlayıcı önlemlerine karşı açtığı davada karar veren AB mahkemesi, Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in ailesine mensup olmanın tek başına yaptırım listesine dahil edilme münasebeti olamayacağını belirtti. Mahkeme, anne Prigojina’nın yaptırım listesinden çıkarılması gerektiğine karar verdi.

AB’nin en yüksek ikinci mahkemesinin kararında, “Yevgeniy Progojin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını bozacak hareketlerden sorumlu olsa bile Violetta Prigojina ile oğlu ortasındaki bağ yalnızca aile bağı temelindedir ve listeye dahil edilmesi için kâfi münasebet oluşturmaz.” tabiri yer aldı.

AB Kurulunun Prigojin ve annesi hakkında yaptırım kararı aldığı sırada münasebet olarak gösterilen bir şirketin sahipliğinde Prigojina’nın pay sahibi olmasının ise artık geçerli olmadığı zira Violetta Prigojina’nın 2017’den beri şirketin sahipleri ortasında yer almadığı belirtildi.

Kararın yaptırım listesinde yer alan başka şahısların aileleri açısından da emsal olabileceği için değer taşıdığı belirtiliyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Wagner kurucusu Yevgeniy Prigojin’in annesi Violetta Prigojina, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bir gün evvel 23 Şubat 2022’de yaklaşık 400 bireyle birlikte AB yaptırım listesine alınmıştı.

Violetta Prigojina hakkında bugün çıkan kararın Şubat 2022’deki liste hakkında olduğu, AB yaptırımları 6 ayda bir yenilendiği için anne Prigojina’nın hala yaptırım listesinde kalacağı, yaptırımlardan kurtulmak için bir sefer daha dava açması gerektiği tabir edildi.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım listesinde şu anda yaklaşık 1400 kişi bulunuyor. Bu yaptırımlar seyahat yasağı, AB içindeki varlıkların dondurulması ve listedeki şahıslara fon sağlama yasağından oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir