Yabancılardan pozitif not

Türkiye’nin yabancı yatırımcı nazarındaki ilgisini artırmak ismine iktisatta art geriye alınan kararların akabinde, iki değerli kuruluştan izlenen siyasetlerin tesirlerine ait açıklama geldi. Dünyanın önde gelen bankalarından HSBC, hazırladığı bir raporda, Türkiye’de senetlerinde fırsat gördüklerini belirterek, tavsiyesini yükseltti. Buna nazaran, öncesinde ‘nötr’ düzeyinde olan tavsiye ‘endeks üstü getiri’ye yükseltildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına ise Hafize Gaye Erkan’ın atanmasını da pahalandıran kurum, “O vakitten beri, son siyaset atılımları yatırımcıları hayli şaşırttı, yeniden de piyasa dostu bir istikamette ilerlediler” yorumunda bulundu. Değişikliklerle ilgili Arjantin hatırlatılmasının yapıldığı raporda, Mauricio Macri’nin 2015 seçimlerini kazanmasının akabinde pay senedi piyasasının güç kazandığı; Türkiye’de de sürecin benzeri biçimde ilerleyebileceği söz edildi.

BANKALARIN KÂRLILIĞINA DESTEK

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise Türkiye’de para siyasetinde olağanlaşmaya dönüşün bankaların kârlılığını destekleyeceği açıklamasını yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) datalarına nazaran, bankacılık bölümünün kârı ocak-mayıs devrinde yüzde 44 artışla 190.3 milyar liraya yükselmiş ve etkin büyüklük ise yüzde 17.4 artarak 16 trilyon 846.4 milyar liraya ulaşmıştı. Moody’s tarafından yayınlanan raporda, iktisat siyasetinde izlenecek yeni adımlara dikkat çekilerek, “TCMB’nin menkul değer tesisi oranını düşürme adımı, Merkez Bankası’nın siyaset faizini yüzde 8.5’ten yüzde 15’e yükseltmesinden 2 gün sonra geldi. Uzun vakittir
Türk bankalarının kârlılığını da azaltan ortodoks olmayan siyasetler sürdüren TCMB’nin son adımları, ortodoks para siyasetine yaklaşılmasını sağladı. Fakat ortodoks siyasete dönüşte arkası arkasına atılabilecek yanlış adımlar bankalar için temel risk olarak görünüyor” açıklaması yapıldı.

ALTIN YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Gram altında yükseliş sürüyor. Çarşamba günü yeni bir rekora imza atan 1.621 ile yeni tepeyi gördü, gün içinde ise geriledi. Altında önümüzdeki devirde Fed’in alacağı faiz kararı yakından takip edilirken; ons altında yatay seyir izlendi. Ons gün içinde 1.927 dolardan süreç görürken; mart ayında 2 bin doları aşmasının akabinde görülen oynaklığın, bu hafta açıklanması beklenen ABD tarım dışı istihdam verisi tesiriyle devam edebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir