Yandaş şirkete 817 milyonluk ihale: Her projesi zarar

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Adana Millet Bahçesi ihalesini alan ve konkordato ilan ederek bahçenin inşasını yarım bırakan şirkete 10 yılda kamudan 817 milyon liralık ihale verildiğini belirterek, “Tam 817 milyon liralık ihale verilen, neredeyse her projesinde kamu ziyanı yaratmış bu şirkete saray iktidarı yıllarca para akıtmış. Yeniden bu yandaş şirkete 817 milyon lira yetmemiş olacak ki. Konkordato ilan etmiş. Borçlarını ödemek istemiyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komitesi üyesi Orhan Sümer, Adana Millet Bahçesi ihalesini 43 milyon liraya alan Olgun Gür İnşaat’ın konkordato ilan ettikten sonra bahçe inşasını yarım bıraktığını açıkladı. Sümer yaptığı yazılı açıklamada, bu şirketin 10 yılda 817 milyon lira bedelinde ihale aldığını belirterek, şunları kaydetti:

“21 Ocak 2022 tarihinde Adana Millet Bahçesi İhalesinin 43 milyon liraya daha evvel devleti 11 milyon lira ziyana uğratmış bir firmaya verildiğini, bu firmanın birebir vakitte Giresun Millet Bahçesi ihalesini de 28 milyon liraya aldığını hem Adana’da hem Giresun’da işi yarım bırakıp, alandan 5 Milyon bedelindeki gereçleri de alıp kaçtığını daha evvel ortaya çıkartmıştık. Millet Bahçesi yapacağız dedikleri kentin en değerli toprağının halini görüyorsunuz aylardır tek bir çivi çakılmadı. Alan pislik yuvasına döndü. Bugün Milet Bahçesi ihalesini alan firmayla ilgili farklı bir doküman daha açıklayacağız. Adana’da, Giresun’da, Erzurum’da kamu ihaleleri aldığı işlerde devleti ziyan uğratan, topraklardan materyalleri alıp kaçan bu yandaş şirkete son 10 yılda tam 817 milyon liralık ihale verilmiş. Yazıklar olsun.

‘Mega proje millet bahçesi çöplük yuvası’

Tam 817 milyon liralık ihale verilen, neredeyse her projesinde kamu ziyanı yaratmış bu şirkete saray iktidarı yıllarca para akıtmış. Tekrar bu yandaş şirkete 817 milyon lira yetmemiş olacak ki. Konkordato ilan etmiş. Borçlarını ödemek istemiyor. Mega proje dedikleri ise çöplük yuvası haline döndü. Saray iktidarının tek kaygısı rant yaratıp yandaşını mutlu etmekten öteye gitmiyor.

‘Ülkenin kaynakları rant ve yandaşa ayrılıyor’

Bu projeler yalnızca yandaşı varlıklı etme projeleridir. Kentlerin en hoş alanlarını, en hoş yapılarını, rant uğruna katledenlerden, ülkenin kaynaklarını ekonomik krizden çıkmak üzere üretim araçlarına yatırmak yerine betona gömenlerden birinci seçimlerden sonra hukuk önünde kesinlikle hesap soracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir