Yazar Hayati Sır: Kur’an tilaveti, bozuyorlar dediğimiz ahengi düzeltir

Sır, internetin teknolojik manadaki aksiliklerine ait, “Dijital bir pandemi var. Zira çocukları oradan çıkarmazsak işimiz çok sıkıntı. Burada ebeveynlere çok iş düşüyor. Evvelden bir odada bir televizyon vardı, herkes ona bakardı. Artık her odada başka ekranlar var ve hepsinde de farklı frekans, farklı iletiler var.” dedi.

Yazı hayatına şiirle başlayan Sır, yarım asrı aşkın müelliflik hayatında kaleme aldığı kitaplarda, dijital alandaki gelişmeleri yakından takip ederek, yapay zeka, teknolojik tekilliği, dijital ölümsüzlük ve objelerin interneti üzere bahisleri ele aldı.

Hayy Kitap’tan çıkan “İyiliğin Kılıcı”, “Sonsuz Bir Aşk ve Kıyamet Zamanı”, “Sır.. Türkler! 15 Temmuz – Direniş – Diriliş – Kurtuluş!”, “Ruhun Aşk Hali”, “Kıyamet Öncesi Alem Bilgisi ve Dijital Virüs”, “Dijital Ölümsüzlük ve Ruh”, “Mescid-i Aksa’nın Metafizik Sırrı”nın bulunduğu 16 yapıta imza atan Sır, yapay zeka ve dijitalleşmenin olumsuz yanlarını AA muhabirine anlattı.

Hayati Sır, yeni kuşağın tabiatla direkt bağlantısının kalmadığına dikkati çekerek, insanların dijitalleşmeyle birlikte fıtratla yaşamalarının engellendiğini söyledi.

“Dijital bir pandemi var”

Dijitalleşmenin vakitle yapay zekaya bağlanmak olduğuna dikkati çeken Sır, “Yapay zekaya bağlanmak demek, dünyadaki bütün her şeyin harf, titreşim olarak sayıya döndürülmesidir. Sayıya döndüğü vakit mana bitiyor. Mana bittiği vakit da hayatın özgünü biter. Hakikat gölgelenir. Hakikat gölgelenirse uydurma olan subliminal bildiriler vererek, her şeyin simülasyonunu yaparsınız ve gerçeğin yerine, her şeyin sahtesini koyarsınız. Yeni jenerasyon de artık bu sahteleri gerçek sanıyor. Bu dünya hayatını ve hakikati simülasyon zannediyor.” dedi.

Yazar Sır, yapay zeka ile hakikatin ortadan kaldırıldığını savunarak, şunları söyledi:

“Hakikati ortadan kaldırırsanız, zihninizde teolojik olarak bir ilah kavramı da kalmaz. Bu yüzden hakikati ortadan kaldırıyorlar, beşerler külliyen yapay olana bağlansın diye. Yalnızca bununla da kalmıyor, dijitalleşme hakikatli hayatın yerine dijital bir hayatı koymak istiyor. Bu yüzden beşere en faydalı olanı en ziyanlı olarak gösteriyorlar. Bunun üzerine oturup, düşünmek lazım. Temel pandeminin bu olduğunu düşünüyorum. Dijital bir pandemi var. Zira çocukları oradan çıkarmazsak işimiz çok güç. Burada ebeveynlere çok iş düşüyor. Evvelden bir odada bir televizyon vardı, herkes ona bakardı. Artık her odada başka ekranlar var ve hepsinde de başka frekans, farklı bildiriler var. Bu yüzden de herkes farklı şey söylüyor, bu yüzden de çatışma çıkıyor. Meğer hakikat tektir. Hakikat tek olduğu için de kesinlikle vahiyden ayrılmamak gerekir. Kalbin bilgisine güveneceksiniz.”

Gidişatın yeterli olmadığını ve insanların artık telefonlardan başlarını kaldırmayacak hale geldiğini kaydeden Sır, “Türkiye’de en fazla takip olarak Instagram’da dünya birincisiyiz. Twitter’da 11.’yiz ve yeniden en fazla bakma müddeti bizde. Yani günün üçte biri dijital. Bu türlü bir durumda çocuklar nasıl eğitim alacak? Yetişkinler de iş randımanını düşürüyor, süreklilik kalmıyor. Herkes Müddessir müddetini âlâ okusun. Aslında şu vakit bütün aksiliklere karşın çok umutlu bir vakit. Ben ziyanın bu türlü vakitlerde daha çok parlayacağını düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

“Kur’an tilaveti, bozuyorlar dediğimiz ahengi düzeltir”

Hayati Sır, bu türlü bir vakitte insanların Kur’an-ı Kerim’le irtibat kurması gerektiğini söyleyerek, “İnsanların Kur’an’a koşması, neyin gerçek neyin yanlış olduğunu görmesi lazım. Lakin onların bunları görebilmesi için de Kur’an’a bugünden bakan, içinden okuyan, tefsir yapan hocalara, ilahiyatçılara gereksinim var. Ben herkese soruyorum, bu sürükleniş varken ilahiyatçılar nerede? Cuma hutbelerinde dijitalleşmeyle alakalı bir hutbe yok. Neden bilgi vermiyoruz? Neden çocuklara Kur’an öğretmiyoruz? Kur’an tilaveti, bozuyorlar dediğimiz ahengi düzeltir. Kur’an tilaveti yani sesi kalbin akılla olan ahengini, insanı birler, insanı kainatla da birler.” diye konuştu.

Tüm aksiliklerden korunmak gayesiyle toprağa sahip çıkmanın ehemmiyetine değinen Sır, şöyle devam etti:

“Toprak, takım biçmenin yanı sıra topraklanmak, bedenimizdeki bütün elektriği atmak demek. Toprağa basacağız. Zorluklarda bize teyemmüm için ne verilmişse aslında topraklanmak o. Topraklandığımız vakit bedenimizdeki elektrik birikmediği için o frekansınız korunuyor. Cep telefonlarına gerekirse bakacağız. Orada yaşamayacağız. Telefon yalnızca bir haberleşme aracı. Bir hayat biçimi değil. Şu devir hiç durmadan Kehf mühletini de okumamız lazım.”

“Gerçek bir uyanış gerçekleşecektir”

Sır, insanın dijital köle olmak için yaratılmadığını vurgulayarak, “İnsan yeryüzü halifesidir. Cenabı Allah, beşere halifelik sırrını verdi, ruhunu üfledi. Biz Allah’ın bize verdiği emaneti korumak için şehit oluruz. Dijital olmayız.” dedi.

Son olarak “Gök Yazılar-Ashab-ı Kehf Uyanış” adlı kitabı kaleme alan Sır, 2009’dan bu yana yazdığı kitaplar için okurların “Hocam yazdıklarınızı bilim-kurgu romanı üzere okuduk.” dediklerini aktararak, şunları söyledi:

“Ben pandemiyle ilgili bilgiyi de 5 yıl evvel yazdım. Benden kaynaklanan bir meziyet değil. İşaretleri okumaktır bu. Son olarak yazdığım Gök Yazılar, Ashab-ı Kehf Uyanış kitabında bunları iç içe yazdım. Bu periyotla ilgili hakikaten çok ipucu var. Ashab-ı Kehf, neden mağaraya çekildi. Zira o vakit bugünkü üzereydi durum. Biz yalnızca Ashab-ı Kehf’i tam sayısı aşikâr olmayan o yiğitlerle sonlandırmayalım. Şu anda kendini korumak için uğraş edenler de karardıkça, şafak sökecektir, ışık parlayacaktır. Gerçek bir uyanış gerçekleşecektir.”

“Ruh İyiliği” kitabında, dijital çağı, karanlık çağ olarak nitelendiren Sır, hayatın biraz uğraşıldığında organik ve hala hoş olduğunu lisana getirerek, uyanış ve farkındalık gerçekleşirse inançlı beşerler için hoş bir hayatın başlayacağını söyleyerek kelamlarını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir