Yunan basını: ABD, Boğazlara alternatif olması için Yunanistan’daki Dedeağaç Limanı’nı genişletmeyi planlıyor

ABD’nin, Boğazlara alternatif olması hedefiyle Yunanistan’daki Dedeağaç Limanı’nın genişletilmesini planladığı ileri sürüldü.

Kathimerini gazetesinin haberine nazaran, Dedeağaç Limanı’nın genişletilerek Girit’teki Suda Üssü’ne emsal halde kullanılması amaçlanıyor.

Ukrayna savaşının başlamasıyla Dedeağaç’ın Boğazlara alternatif bir yol olarak kendini kanıtladığı savunulan haberde, savaşın başlamasının akabinde geçen 7 aylık süreçte bu yolun, ABD ve NATO’ya ilişkin asker ve askeri teçhizatın Bulgaristan, Romanya ve hatta Polonya’ya kadar uzanan bölgeye ulaştırılmasında tesirli olduğu öne sürüldü.

Haberde, ABD’nin, Dedeağaç Limanı’nın genişletilmesi teklifini Yunanistan’a farklı yollardan ilettiği belirtilerek hedefin, “Arleigh Burke” sınıfı ve gibisi özellikteki muhriplerin (destroyer) limana yanaşabilmesi ve limandan hizmet almasının sağlanması olduğu tabir edildi.

Karadeniz ve NATO’nun doğu kanadına yakın bir bölgede böylesi bir yapı oluşturulmasının, ABD’nin, Ege’den başlayıp Romanya, Macaristan ve Polonya’ya kadar uzanan bir Balkan altyapı ağı kurma isteğini ortaya koyduğu tabir edilen haberde, Dedeağaç’ın Balkanlar’la demir yolu vasıtasıyla bağlanmasının da tartışıldığı ileri sürüldü. Bu çerçevede, Kavala Limanı’nın da kıymetlendirilebileceği tez edildi.

Son aylarda Suda’daki ABD Silahlı Kuvvetleri varlığı da süratli bir artış gösterirken Suda Üssü’ndeki altyapının da yenilenmesinin gündeme taşındığı söz edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir