42 ölümlü ‘kaza’: Mühendisler yazılıdan kalmış, mülakatla atanmış

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022’de 42 madencinin hayatını kaybettiği kömür tozu ve grizu patlamasından 7 ay evvel yapılan atamalar dikkat çekti. Patlamayla ilgili açılan davada sanık olan kimi isimlere yazılı imtihanda düşük not almasına karşın mülakatta yüksek puan verilerek atamaları yapıldı. Ataması yapılan isimler muhtemel kastla öldürme kabahatini işledikleri savıyla bin 80 yıla kadar mahpus istemiyle tutuklu yargılanıyor.

Devlet kurumlarında liyakat tartışmasına neden olan mülakat uygulaması, patlamanın yaşandığı madenin bağlı olduğu Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) düzenlediği vazifede yükselme ve unvan değişikliği imtihanlarında da göze çarpıyor.

TTK’ye bağlı Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesi’nde yaşanan patlamayla ilgili açılan davada 8’i tutuklu 23 sanık yargılanıyor. Tutuklu sanıklardan 4’ü mümkün kastla öldürme ve yaralama hatasından bin 80 yıl, öteki 4 tutuklu sanık ve tutuksuz 15 sanık taksirle öldürme cürmünden 18 yıla kadar mahpus cezası istemiyle 25 Nisan’da hakim karşısına çıkacak.

Patlamadan 8 ay evvel 2022 yılının şubat ayında yapılan imtihanlarda, bin 80 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanan iş sıhhati ve güvenliği başmühendisi Volkan Soylu’nun ve üretimden sorumlu başmühendis Mehmet Tural’ın aldığı sonuçlar dikkat cazip.

YAZILI İMTİHANDA 63, MÜLAKATTA 89 PUAN

8 Şubat 2022’deki imtihana üç aday giriyor. Volkan Soylu, yazılı imtihanda 63 puan alıyor. Öbür adaylar 68 ve 60 puan alıyor. Soylu’ya mülakatta 89 puan veriliyor ve öbür adayların önüne geçerek iş sıhhati ve iş güvenliği başmühendisi olarak mart ayında ataması yapılıyor.

BİRİNCİ ADAY MÜLAKATTA KIL HİSSESİYLE GEÇMİŞ

Üretim başmühendisi olan Mehmet Tural ise 10 Şubat 2022’deki imtihana giriyor. Tural’la birlikte üç aday daha üretim başmühendisi olmak için müracaat yapıyor. Tural, yazılı imtihanda kendisinden daha çok puan alan adayın önüne mülakat puanı sayesinde geçebiliyor. Yazılı imtihanda 85 alan aday, mülakatta 79,2 puanda kalıyor. Yazılıdan 84 alan Tural’a ise mülakatta 84,4 puan veriliyor. Ortalaması daha yüksek olan Tural üretim başmühendisi oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir