Daha neler göreceğiz? NASA en tuhafını görüntüledi

NASA farklı çeşitteki gökcisimlerini keşfetmeye devam ediyor. 488 metre uzunluğunda ve 152 metre genişliğinde olan bu asteroit, bu yapısı ile öbür türevlerinden epeyce farklı görünüyor.

Uzayda birçok farklı cisim geziniyor. İnsanoğlu da bu cisimleri yüzyıllardır gözlemlemeye devam ediyor. Galaksiler, yıldızlar ve gezegenler her vakit ilgi çekselerde asteroitler de merak uyandıran gökcisimleri olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak görüntülenen asteroit ise alışılmışın hayli dışında.

ShiftDelete’ten Gökberk Baycan’ın haberine nazaran birinci olarak 2011 yılında keşfedilen bu asteroit, 3 Şubat tarihinde Dünya’ya 1.7 milyon kilometreye kadar yaklaşarak bilim insanlarının incelemesine imkan tanıdı. Yaklaşık 488 metre uzunluğunda ve 152 metre genişliğinde olan bu asteroit, bu yapısı ile başka türevlerinden hayli farklı görünüyor.


Asteroitler ekseriyetle yuvarlak ve sistemli formlarıyla biliniyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda baş bilim insanı olan Lance Benner, bu asteroidin, bugüne kadar Dünya’ya yakın olarak tespit edilen bin 40 gökcisminin en uzunlarından biri olduğunu tabir etti. Uzun ince yapısı ile dikkat çeken cisim genel asteroti karakteristiğinin hayli uzağında.

2011 AG5 isimli cisim uzun yapısının yanı sıra dönüş süratiyle da bilim insanlarını şaşırtmış durumda. Kendi etrafında epeyce yavaş döndüğü tespit edilen asteroidin, bir dönüşü tamamlamasının dokuz saat sürdüğü belirlendi. Güneş etrafındaki dönüşünü 621 günde tamamlayan asteroidin Dünya ile bir sonraki buluşması ise 2040 yılında ve yaklaşık 1 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir