Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yeni dönem: Yüzde 180’e ulaştı

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı ocak-eylül devrinde yıllık bazda yüzde 180 artışla 420,9 milyon dolara ulaşırken, 2021 sayısı şimdiden geride kaldı.

Türkiye ile Suudi Arabistan münasebetlerinde yaşanan gerginliğin en çok hissedildiği alanlardan birisi de ticaret olmuş, bu ülkeye yapılan ihracat 2021’de yüzde 92,2’lik düşüşle 186,7 milyon dolara gerilemişti.

Ülkeler ortasında bu yıl yine yakınlaşmanın yaşanması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-29 Nisan’da beraberindeki heyetle Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un daveti üzerine Cidde’ye giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu.

Sonrasında iki ülke önderleri ortasında farklı vakitlerde telefon görüşmeleri yaşanmış, bu görüşmelerde ikili münasebetler ve bölgesel mevzular ele alınmıştı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ise 22 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu ziyaret sonrası birçok alanda iş birliği için geniş kapsamlı ortak bildiri yayımlanmıştı.

Bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili alakalarda yeni iş birliği devrinin başlamasına yönelik kararlılık vurgulanmıştı.

Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti kapsamında, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah Al Kasabi ve Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih’in iştirakiyle Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleşirken ülkeler ortası ticaretin kolaylaştırılması için yol haritası oluşturulması kararı alınmıştı.

Karşılıklı üst seviye ziyaretlerin sonuncusu ise 24 Eylül’de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından gerçekleştirildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Nebati Cidde’deki Al-Salam Sarayı’nda bir ortaya geldi.

EN ÇOK KİMYEVİ HUSUSLAR İLE HALI İHRAÇ EDİLDİ

Karşılıklı ziyaretler ve yine yakınlaşmanın tesiri ihracata da yansıdı. Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı ocak-eylül periyodunda yüzde 180 artışla 420,9 milyon dolara ulaştı. Kelam konusu sayı geçen yılın tamamında 186,7 milyon dolardı.

Yılın 9 ayında bu ülkeye 73,5 milyon dolarla en çok kimyevi hususlar ve mamulleri ihraç edildi. Bu kesimde yaşanan ihracat artışı yüzde 47 oldu.

Kimyevi unsurları 44,5 milyon dolarla halı; 41 milyon dolarla madencilik eserleri; 32, 6 milyon dolarla makine ve aksamları; 29,1 milyon dolar hazırgiyim ve konfeksiyon; 26,6 milyon dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri izledi.

Elektrik ve elektronik kesiminin ihracatı 21,4 milyon dolar; mobilya, kağıt ve orman eserlerinin 15,66 milyon dolar; otomotiv sanayisinin ise 15,4 milyon dolar oldu.

YAŞ MEYVE VE ZERZEVAT İHRACATI YÜZDE 743 BİN ARTTI

Ocak-eylül devrinde geçen yıl gemi yat ve hizmetleri bölümünün hiç ihracatı yokken, bu sene kelam konusu sayı 173,8 bin dolar oldu.

Yılın 9 ayında ihracatını en çok artıran kesim yüzde 742 bin 637 ile yaş meyve ve zerzevat dalı oldu. Bu alandaki ihracat 2 bin dolardan 14 milyon 873 bin dolara yükseldi.

İhracat artışı halı kesiminde yüzde 11 bin 177, madencilik eserlerinde yüzde 7 bin 64, meyve zerzevat mamullerinde yüzde 1.361, mücevherde yüzde 1,355, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde yüzde 1.113 olarak gerçekleşti.

Ocak-eylül devrinde Suudi Arabistan’a dokuma ve hammaddeleri ihracatında yüzde 913,4; kuru meyve ve mamullerinde yüzde 482,5; otomotiv sanayisinde yüzde 409,5; hazırgiyim ve konfeksiyonda yüzde 381,7; mobilya, kağıt ve orman eserlerinde yüzde 343,1 artış yaşandı.

Bu ülkeye ihracatta yalnızca 4 bölümde gerileme yaşandı. Su eserleri ve hayvansal mamuller yüzde 77,4; çelik kesimi ise yüzde 39,6 ile ihracatı en çok düşen iki dal oldu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir