ABD’de öldürülen Müslüman çocuğun son sözleri yürek burktu!

Fetih Kökten-abdpost.com / ABD (İGFA) – Chicago’da annesiyle birlikte yaşayan Wadea Al-Fayoum, ‘Müslüman olduğu için’ 71 yaşındaki Joseph Czuba isimli mesken sahibi tarafından vahşice katledildi. Cinayetin akabinde Illinois polisine kabahatini itiraf eden Czuba tutuklandı. Olayla ilgili soruşturma yapan polisler cürmün İsrail ile Hamas ortasında devam eden çatışmadan kaynaklandığı düşünülürken katilin hücum sırasında Müslüman tersi sloganlar attığı ve küçük çocuğu 26 defa bıçakladığı tez edildi.

Will County Şerif Ofisi, Czuba’nın akın nedeniyle nefret kabahatinin yanı sıra birinci derece cinayet, cinayete teşebbüs ve ölümcül bir silahla ağırlaştırılmış darpla suçlandığını söyledi.

BIÇAKLAMA SIRASINDA HİÇ BAĞIRMAMIŞ

Saldırının akabinde eşiyle bağlantı kuran çocuğun babası Oday El-Fayoume, oğlunun bıçaklama sırasında hiç bağırmadığını söyledi.

The Daily Beast’e konuşan baba, oğlunun annesine son kelamlarının “Ben iyiyim” formunda olduğunu söyledi.

“O bir melek. Aslında insan halinde küçük bir melek. Şu anda bunun nasıl olabileceğine inanamıyorum” diyen El-Fayoume, konut sahibi ile ilgili olarak ise “Eski eşim ve oğlum onu tanıyordu ve uygun bir bağlantıları vardı. Elinde bıçak tutan bu adamın oğlumu bıçaklamak üzere olduğunu hayal etmek çok sıkıntı. Oğlumun bıçaklanmadan evvel muhtemelen ona gerçek koştuğunu ve ona sarılmaya çalıştığını düşünüyorum” dedi.

Saldırıyı polisin kendisini aramasıyla öğrendiğini aktaran acılı baba, “Öğrendiğim yol bir ebeveyne söylenecek yanlışsız yol değildi. Polis departmanından bir telefon aldım ve bana tam olarak üç cümle söylediler: ‘Siz Oday El-Fayoume musunuz? Wadea’nın babası mısınız? O öldürüldü’. Bu formda öğrendim. O denli bir şok oldu ki tahminen de yanlış duyduğumu düşündüm. Sonra onlara sordum: Öldü mü? Onlar da ‘Hayır, öldürüldü’ dediler” diye konuştu.

ANNE VE OĞLUNU KANLAR İÇİNDE BULDULAR

Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde polise gelen davet üzerine gidilen olay yerinde Czuba’nın dışarıda oturduğu, 32 yaşındaki kiracısının ve oğlunun kanlar içinde yerde yattığı görüldü. Şanssız bayan ve oğlu hastaneye kaldırılırken altı yaşındaki çocuk yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

İncelemede küçük çocuğun 26 sefer bıçaklandığı belirlendi.

Katil mesken sahibini tutuklayan Will County şerif ofisinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Şüphelinin dedektiflere tabir vermemesine karşın, işçi Joseph Czuba’yı çok sayıda kabahatle resmi olarak suçlamak için görüşmeler ve deliller yoluyla kâfi bilgi toplayabildi. Dedektifler, bu yabanî hücumda her iki kurbanın da Müslüman olmaları ve Hamas ile İsrailliler ortasında devam eden Orta Doğu çatışması nedeniyle kuşkulu tarafından maksat alındığını tespit edebilmiştir.”

BIDEN’DAN REAKSİYON GELDİ

Başkan Joe Biden da olay karşısında “şoke olduğunu ve midesinin bulandığını” tabir ederek şunları söyledi:

“Çocuğun Filistinli Müslüman ailesi Amerika’ya hepimizin aradığı şeyi aramaya geldi – barış içinde yaşamak, öğrenmek ve dua etmek için bir sığınak. Bu fecî nefret aksiyonunun Amerika’da yeri yoktur ve bizim temel kıymetlerimize karşıdır: nasıl dua ettiğimiz, neye inandığımız ve kim olduğumuz konusunda endişe duymama özgürlüğü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir