AKP’li Şavlı: Kurtuluş değil kuruluş savaşı vereceğiz

AKP’li Özşavlı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 11 ili etkileyen ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki sarsıntılarda hükümetin ve devletin ilgili kuruluşlarının vatandaşların sıkıntılarını çözmek için büyük bir çaba içerisinde olduğunu söyledi.

AFAD’ın şimdiye adar 216 binin üzerinde çadır kurduğunu, her gün binlerce vatandaşa üç öğün yemek verdiğini, hükümetin de güçlü, sağlam ve sorumluluk hissiyle tüm imkanlarını seferber ettiğini aktaran Özşavlı, “Anadolu bir sarsıntı coğrafyasıdır. Bu çeşit zelzeleler tarihin farklı vakitlerinde da meydana gelmiştir. Bölgede yalnızca 2020 yılında 33 bin yer sarsıntısı oldu. Bu bölgenin nasıl bir hareketlilik içinde olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

İstanbul’da 1509 yılında meydana gelen zelzelenin “kıyameti suğra” yani “küçük kıyamet” olarak tarihe geçtiğini hatırlatan Özşavlı, Cumhuriyet tarihinde de Bolu’dan Erzincan’a, Elazığ, Muş, Bingöl’e kadar geniş coğrafyayı etkileyen birçok sarsıntının meydana geldiğini anımsattı.

Muhalefetin tavrını eleştiren Özşavlı, şu tabirleri kullandı:

“AK Parti ve devlet tüm imkanları seferber etti. Lakin maalesef muhalefet sarsıntının birinci anlarından itibaren iftiraya varan açıklamalarla bu milletin yanında olmadığını gösterdi. Keşke ‘eleştirilerimizin vakti gelecek’ deyip evvel işbirliği içinde hareket etselerdi. Fakat onlar enkaz başında AFAD ve devlet görevlilerin görülmediği yerlerde ‘devlet yok’ demek için gidip görüntü çektiler, vatandaşları provoke etmeye, iftiralarda bulunmaya çalıştılar. ‘AK Parti’li vekillerin akrabaları enkazdan daha çabuk çıkarılıyormuş’ dediler. AFAD, hangi katta hangi partilinin olduğunu nereden bilecek? Bu millet ve devletin düşmanı olduğunu gösterdiler. Adıyaman milletvekilimiz Yakup Taş, ailesi ve akrabaları hayatını kaybetti. Ümit Özdağ ve Ahmet Davutoğlu, siz vicdanınızı ve izanınızı nerede kaybettiniz? Bu türlü iftira tarihte görülmedi yazıklar olsun.”

Türk milletinin 100 yıl evvel kurtuluş savaşı verdiğini anımsatan Özşavlı, “Bugün de ikinci bir kurtuluş savaşı veriyoruz. Yüz yıl evvel nasıl küllerimizden doğduysak tekrar tıpkı formda ayağa kalkacağız. Lakin bu sefer kurtuluş değil, kuruluş savaşı olacak. Allah’ın müsaadesiyle bu kuruluş savaşını da kazanacağız.” sözlerini kullandı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir