Ali Mahir Başarır: Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde günlük otomobil geçiş garantisi 135 bin değil, 270 bin

CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ödeme metodunun değişmesini sert bir lisanla eleştirerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na seslendi. Tuhaf bir zenginleştirme sistemi ile karşı karşıya olunduğunu belirten CHP’li Başarır, şunları söyledi:

“Yer Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Biz iki şirkete, İctaş ve Astaldi’ye yılda 2 defa temmuz ayı ve aralık ayı sonundaki döviz kuru üzerinden garanti ödemesi yapıyorduk. Artık herkes bilsin; biz Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne günlük 135 bin araç geçiş garantisi değil, günlük 270 bin araç geçiş garantisi vermişiz ve bu beyefendiler şu teklifle gelmiş: ‘Biz yılda 2 kere belirlenen döviz kuru ile ödemeyi kabul etmiyoruz. Bunu üçer aylık dönemlere bölün zira döviz daima olarak artıyor.’ Bu teklifi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da kabul ettiğini görüyoruz. Temmuz ayında 1$=16,70 TL olan ödememizi şu anda 1$=18 TL ve tahminen biz Eylül ayında 1$=20 TL’den yapacağız. Günlük 270 bin araç ile bu parayı hesapladığımızda yıllık milyarlarca lira para yapıyor. Bunu biz ödüyoruz.

‘Sen 84 milyonun bakanı mısın yoksa 5-6 tane şirketin mi bakanısın?’

Aralık ve temmuz ayındaki dolar kuruna nazaran ödeme yapman gerekirken bunu neden üçer aylık periyota böldün? Sen 84 milyonun bakanı mısın yoksa 5-6 tane şirketin mi bakanısın? Sen 84 milyonun ödediği parayı mı düşünüyorsun yoksa bu adamlara döviz üzerinden vermiş olduğun garantiyle alacakları parayı mı düşünüyorsun? Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin döviz üzerinden uğradığı kayıpları düşün. Bunların döviz kayıplarını düşünme. Çık ve açıkla. Neden, ne hakla aralık ve temmuzda ödeme yapılması gerekirken mesela eylülde 1$=20 TL ödersek bunun ziyanının hesabını verebilecek misin sayın bakan? Artık yeter! Bu ülke 5-6 şirketten çok daha büyük sayın bakan. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki mukaveleyi Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşlarıyla paylaş. Bakalım ziyanımız ne kadarmış?”

‘Ne hakla 6 ayda bir belirlenen kuru üçer aylık pireyotlara bölüyorsun?’

Devlet direktörün Twitter üzerinden algı yapmaya benzemediğini söz eden Başarır, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türk lirası ile maaş alan ve Türk lirası ile vergi ödeyen 85 milyon ismine sen ne hakla kur garantisi veriyorsun sayın bakan? Sen ne hakla ABD’deki enflasyon oranında artış yapıyorsun? Sen ne hakla 6 ayda bir belirlenen kuru üçer aylık dönemlere bölüyorsun? Sen o şirketlerin dolarını mı düşünüyorsun yoksa o köprüden geçen yurttaşların ödeyeceği parayı mı düşünüyorsun?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir