Anıtlar Kurulu Fransız Yetimhanesi’nde inceleme yaptı, işlem yapmadı

Beyoğlu Belediyesi, Sultan Abdülaziz’in 1866’da Fransız Katolik bir topluluk olan Daughters of Charity of Saint Vincent de Paul’e (Aziz Vincent de Paul’ün Hayırsever Kızları) isimli vakfa fermanla verdiği Fransız Yetimhanesi’ne 1 Haziran’da el koydu. Belediye, mahkeme süreci devam ederken yetimhanede ‘peyzaj çalışması’ gerekçesiyle yıkım başlattı.

SALONA İNEN MERDİVEN YIKILDI

Bahçede kepçelerle sürdürülen çalışmalarda birçok yere çukur kazıldı. Çalışmalar sırasında yetimhanede kalan çocukların tiyatro ve şov üzere sanat faaliyetlerinin yapıldığı tarihi salon ortaya çıktı. Salona inen merdiven kepçelerle parçalanırken çok sayıda çini seramik de gün yüzüne çıktı. Çalışma sırasında bunu fark eden belediye takımları ortaya çıkan çinilerin üzerini üzerine toprak atarak kapattı.

ANITLAR HEYETİ: DEĞERLİ DEĞİL

Bunun üzerine harekete geçen Fransız Konsolosluğu, Anıtlar Heyeti’ne başvurdu. Bugün dört kişilik bir heyet bahçede inceleme yaptı. Heyetin, inceleme sonrasında çukurları kastederek ‘Zaten üzeri kapandı, kıymetli değil’ diyerek binadan ayrıldığı ileri sürüldü. Fransız Konsolosluğu ise tekrar Anıtlar Şurası’na bir dilekçe vererek bu sefer kendileri inceleme yapmak için başvurdu.

Ne olmuştu?

Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız ve takımı, geçtiğimiz yıl mülkte bulunan Cemal Cinbiz’in yanına giderek binayı kendilerine devretmesini talep etti. Fakat Cinbiz, 56 yıllık kiracısı olduğu binanın Fransızlara ilişkin olduğunu ve kirasını Fransız Büyükelçiliği’ne bağlı bir vakfa ödediğini belirterek bu teklifi reddetti. Olumsuz karşılık alan Yıldız argümana nazaran “Ben almasını bilirim” diyerek binayı terk etti. Kısa mühlet sonra belediye yetkilileri ile çok sayıda zabıta ve polis 1 Haziran sabahı baskın düzenleyerek binayı boşaltmak için harekete geçtiler. İstanbul 2. Yönetim Mahkemesi tıpkı gün yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın zabıtalar Zanaat Atölyesi’ne girdi ve tahliyeye başladı.

Daha sonra Beyoğlu Belediyesi talebiyle defterdarlık tarafından binaya kayyım atandı. Fransız başkonsolosluğu, kararın iptali için mahkemeye başvurdu. Belediye grupları kartonpiyer kalıplarının yapıldığı atölyenin tüm materyallerine el koydu. Yetimhane periyodundan kalma sera ve merdiven demirleri söküldü.

4 katlı binada 1970’ten beri Fransa elçiliğine kira ödeyen Cemal Cinbiz, darp edilerek dışarı çıkartıldı. Kartonpiyer Müzesi’nde sergilenen kartonpiyer kalıpları ziyan gördü. Bahçenin etrafını saran 250 metrelik demir korkuluklar ve bahçedeki sütunlar söküldü. Taşıma sırasında Cinbiz, tarihi pahası olan çok sayıda sandık ve kesimin kaybolduğunu öne sürerek hasarın büyük olduğunu aktardı. Son tahliye olayının akabinde Fransa hükümeti inceleme yapmak için bir heyet gönderdi. Heyet incelemelerde bulunduktan sonra Beyoğlu Belediyesi’ne dava açtı. Birinci duruşma 21 Şubat saat 10.20’de İstanbul 13. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülecek. Fakat belediye mahkeme öncesi çalışmalarına başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir