Avrupa Birliği Rus vatandaşlarına yönelik vize kısıtlamalarını sıkılaştırıyor

AB Komitesinin Rus vatandaşlarına vize kısıtlamalarıyla ilgili hazırladığı ve üyelerin uygulamasını isteyeceği yeni kuralları Komite’nin iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson basına açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında AB ile Rusya ortasında daha evvel imzalanmış vize kolaylığı muahedesini askıya aldıklarını hatırlatan Johansson, son olarak Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların yaptığı referandum, seferberlik kararı ve Kremlin’in nükleer silah tehdidi nedeniyle oluşan güvenlik durumu münasebetiyle yeni önlemler aldıklarını söyledi.

Johansson’un verdiği bilgiye nazaran, AB ülkeleri Rus vatandaşlarının yeni vize müracaatlarında daha kapsamlı güvenlik değerlendirmesi yapacak ve müracaat sahibinin güvenlik tehdidi oluşturduğuna inanılırsa vize verilmeyecek.

Rusya’daki seferberlik kararı sonrasında ülke dışına çıkmak isteyen Ruslardan AB’ye gelerek 90 günden fazla bir AB ülkesinde kalmak isteyen olursa bu şahıslara Schengen vizesi verilmeyecek.

Schengen vizesi verilen Rus vatandaşlarının da 90 içinde AB topraklarını terk edip etmediği sıkı takip edilecek.

AB’nin yeni kısıtlamaları memleketler arası muhafaza müracaatlarını etkilemeyecek. Ayrıyeten uzun müddetli vize ve oturma müsaadesi talepleri de alınmaya devam edecek.

Seferberlik nedeniyle ülkelerini terk ederek öbür ülkelere geçen Rus vatandaşlarının bulundukları yerlerde AB ülkelerinin konsolosluklarına giderek vize başvurusu yapmak isteyenlerin müracaatları alınmayacak. Schengen vizesi müracaatlarının AB ülkelerinin Rusya’daki konsolosluklarından yapılması gerekecek.

AB ülkeleri kısıtlamalarda istisnalar yapabilecek. İnsani haller, ailevi durumlar, bağımsız gazeteciler ve muhaliflerin müracaatlarında istisna uygulanabilecek.

AB Kurulu ayrıyeten üye ülkelerin verdiği vizelerin yeni güvenlik ortamı gereğinde tekrar değerlendirilmesini ve gerektiğinde iptal edilmesini isteyecek.

Kısıtlamalar, Rusya’da kalmak istemeyen ve AB’ye gelmek isteyen sıradan Rus vatandaşlarına uygulanacak.

Johansson, “Geçerli bir vize sahibi olmak AB’ye girmek için kâfi olmayacak. Hudut muhafaza vazifelileri bu özel durumda öteki güvenlik denetimlerini de yapmak zorunda.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir