Avrupa’dan depremzedelere yardımlar sürüyor

İspanya’da sarsıntılardan etkilenen bölgelere muhtaçlık materyali toplanması için başlatılan kampanyalara ağır ilgi gösteren İspanyollar, Madrid’de depoları doldurdu.

Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliğinin davetiyle başlayan ve İspanyol sivil toplum kuruluşlarının da dayanak verdiği kampanyalar sayesinde yalnızca üç günde onlarca ton gereksinim gereci toplandı.

Madrid’deki büyük bir depoda yardım gereçlerinin toplanmasıyla ilgili çalışmalara Madrid özerk idaresi ve ilçe belediyelerinden de büyük dayanak verildi.

Malzemelerin taşınmasında Madrid’deki sivil yardım takımlarının yanı sıra ambulans vazifelileri de yardımcı olurken çok sayıda okul da bünyesinde topladığı muhtaçlık materyallerini depolara ulaştırdı.

Yardım materyallerinin depolarda paketlenmesi çalışmalarına istekli takviye veren İspanyol Ana Rodriguez, “İnanılmaz bir şey. Her yerden yardım paketi yağıyor. Kıyafet, battaniye, yiyecek, her türlü yardım var. Türkiye’de vahim üzücü bir olay yaşandı. Oradakileri biraz olsun rahatlatabilmek için elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Gönüllülerden His Ünsal da “Herkes elinden ne gelirse her şeyi göndermeye çalışıyor. Biz burada gelenleri ayırıp, paketleyip tırlara yüklenmesine yardımcı oluyoruz. İspanyol, Türk, İngiliz herkes burada. Bazen ağlıyor, bazen gülüyoruz. Çok his yüklü ve birliktelik hissi veren hoş bir ortam var.” biçiminde konuştu.

Diğer yandan İspanya’daki çok sayıda büyük şirket ve bankalar da Türkiye’ye yardım yapacağını açıkladı.

Ayrıca Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Getafe, Sevilla, Valencia, Espanyol, Real Betis üzere La Liga kulüpleri, 20 binden fazla giysiyi Türkiye’ye gönderdi.

Polonya

Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği uyumunda dün birinci tır, Polonya’nın başşehri Varşova’dan Türkiye’ye hareket etti.

Depremzedelere sağlanacak takviyeler kapsamında bugün de Poznan kentinde bulunan yardım toplama merkezinden yardımlar bir tırla yola çıktı.

Varşova Büyükelçiliğinin Twitter hesabından paylaşılan bilgilere nazaran, yardımlar 35 jeneratör, besin ve paklık eserlerini içeriyor.

Ülkenin başka yardım toplama merkezlerinde de çalışmaların sürdüğü tabir edildi.

Yunanistan

Atina Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin gerisinde bıraktığı depremzedeler için yardım kampanyası başlattı.

Belediyenin toplumsal yardımlaşma ünitelerinin inisiyatifiyle başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde Atinalılar, giyecek, besin, hijyen materyalleri üzere acil gereksinim unsurlarını belediye binasına bıraktı.

Atinalıların büyük ilgi gösterdiği kampanyaya başşehir esnafı da dükkanlarındaki eserlerle katıldı.

Toplanan eserler, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının uyumu ile Türkiye’deki yetkililere ulaştırılacak.

İrlanda

İrlanda Dışişleri Bakanlığı, Kızılhaç üzerinden Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere 2 milyon avroluk yardım yapılacağını açıklarken ülkedeki yardım toplama faaliyetleri de devam ediyor.

Türkiye’nin Dublin Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya nazaran, yürütülen birebir yardım kampanyasına İrlanda halkı ile ülkedeki Türk vatandaşları dayanak verdi.

Kampanya kapsamında sarsıntının akabinde birinci üç günde toplanan yardım materyalinin ölçüsü 36 tonu aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir