Bakan Yanık duyurdu: Selden etkilenenlere 2,5 milyon TL destek

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, selden etkilenen Yenice ilçesinde incelemelerde bulunmak için Karabük’e geldi.

Karabük Valiliği’nde son durumla ilgili bilgi alan Bakan Yanık, “Birkaç gündür Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak merkezlerimizde ve birtakım ilçelerde, köylerde bir ağır yağış durumuyla karşı karşıyayız. Geçen yıl bilhassa bu bölgede hatırlayacaksınız çok ağır ve çok yıkıcı bir sel felaketiyle karşı karşıyaydık. Şükürler olsun, o süreç içerisinde aldığımız önlemlerin tesiriyle bu sefer can kaybı şu ana kadar yaşamadık, inşallah yaşamayız da lakin birkaç gün daha bu sürecin devam edeceğini meteoroloji, bize söylüyor. Bu çerçevede de bütün hazırlıklarımızı hem teknik manada hem lojistik manada bütün hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 

2,5 MİLYON TL TAKVİYE VERİLDİ

Selden etkilenen bölgelere toplam 2,5 milyon TL takviye verdiklerini açıklayan Bakan Yanık, “Biz bakanlık olarak birinci elde Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak vilayet toplumsal yardımlaşma dayanışma vakıflarımızın hesabına 500 bin lira toplamda 2,5 milyon lira nakdi takviye gönderdik. Bunlar acil gereksinimlerin karşılanması için yaptığımız dayanaklar. Saha gruplarımız hasar tespitleri, muhtaçlıkları, tahliye edilmesi gereken yerleri, tedbiren tahliye edilen yerleri tek tek tespit ediyorlar. Bilhassa hasar sebebiyle meskenlerini tahliye etmek durumunda kalan vatandaşlarımıza çabucak avans niteliğinde 3’er bin lira önlem mahiyetinde, süreksiz olarak konutlarını tahliye temek durumunda kalan hanelerimize de 1500 lira nakdi takviye sağlayacağız. Bunun için vakıflar gerekli çalışmalarını yapıyorlar. Bu manada süreci takip ederek muhtaçlık olduğunda da vatandaşlarımıza yardımı yapacağız” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir