Belçika’da enerji faturaları yüzde 95 arttı

Belçika’da yeni elektrik ve doğalgaz kontratı yapacak bir ailenin yıllık ortalama güç faturası geçen yıla nazaran yüzde 95 artarak yaklaşık 6 bin avroya ulaştı.

Belçika federal güç düzenleyici kurumu CREG, ekim ayında ortalama bir ailenin yıllık elektrik ve doğalgaz tüketimlerine ödeyecekleri aktüel sayıları içeren dataları paylaştı.

Buna nazaran, Belçika’da geçen yılın ekim ayında mukavele yapan bir ailenin yıllık toplam güç faturası ortalaması 3 bin 67 avro düzeyinde bulunuyordu. Bu yılın ekim ayında ise yeni kontrat yapan bir ailenin yıllık güç faturası yüzde 95,3 artarak 5 bin 989 avroya çıktı. Böylelikle son bir yılda güç faturaları 2 bin 922 avro artış şov.

Ortalama ölçülerde tüketim yapan bir ailenin yıllık doğalgaz faturası 3 bin 564 avro, elektrik faturası da 2 bin 425 avroyu buldu. Ekimde bir evvelki aya kıyasla gaz faturası yüzde 20, elektrik faturası da yüzde 14 artış gösterdi.

Belçika’da hanelerin doğalgaz ve elektrik tüketimleri her ay ölçülerek faturalandırılmıyor. Konutun boyutu, kaç kişinin yaşadığı ve güç sınıflandırması üzere çeşitli ögeler göz önünde bulundurularak yıllık güç tüketim ortalaması belirleniyor. Bu sayı 12 aya bölünerek her ay tıpkı ölçüde ödeme yapılıyor. Yıl sonunda yapılan ölçümlerde ise belirlenen fark tahsil ediliyor.

ENFLASYON 47 YILIN ZİRVESİNDE

Belçika İstatistik Kurumu’nun 28 Ekim’de yayımladığı datalara nazaran, ülkede ekimde 1 yıl öncesine kıyasla doğalgaz fiyatı yüzde 130,6, elektrik fiyatı ise yüzde 84,7 arttı.

Ülkede enflasyon, yüzde 12,27 ile 1975 yılından beri ölçülen en yüksek düzeye ulaştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir