Beş katlı binanın yalnızca yangın merdiveni ayakta kaldı

Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda çok sayıda binanın yıkıldığı Malatya’da, 5 katlı binanın sırf yangın merdiveni ayakta kaldı.

Zaviye Mahallesi’ndeki bina, Kahramanmaraş merkezli 7,7’lik sarsıntıda büyük hasar aldı.

Aynı gün yaşanan 7,6 büyüklüğündeki ikinci sarsıntıda büsbütün yıkılan binadan geriye yalnızca yangın merdiveni ayakta kalabildi.

Binanın bulunduğu mahallede yaşayan Halil Özgün, binanın yıkılışı sırasında çok yakınında bulunduğunu, enkaz altında kalmadığı için şükrettiğini söyledi.

İlk zelzelenin büyük hasara yol açtığını anlatan Özgün, yıkılan binanın yanındaki apartmanda yaşadığını, ikinci sarsıntının akabinde caminin büyük ziyan gördüğünü, yanındaki binanın da yıkıldığını aktardı.

Özgün, kendi konutlarına şimdi denetim yapılmadığı için girmediklerine değinerek, “İkinci sarsıntı de çok şiddetliydi. Zati bina ikinci zelzeleyle yıkıldı. Ben de sarsıntı sırasında oradaydım altında kalmadığımıza şükrettik.” sözünü kullandı.

“AYAKTA DURURKEN YER SALLANIYOR ZANNEDİYORUZ”

Muharrem Özdemir de ikinci zelzelenin hasarından çok daha fazla etkilendiklerine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Dünyada tahminen yaşanmamış bir şeydi. İkinci sarsıntı bizi çok etkiledi. Hala kendimizde değiliz, ayakta dururken yer sallanıyor zannediyoruz.

Artık biz de birkaç eşya almak için konutumuza geldik, köye gidiyoruz. En azından kerpiç konutlarda külfet yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir