Putin’i kızdıracak şaka: Sağ kolu Peskov da devreye girdi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in seferberlik ilanına tüm dünyadan yansılar sürerken, ülkesinde de pek çok kişi durumu protesto etmek için sokaklara döküldü, kimileri da Rusya’yı terk etmeye başladı. Ülkede bu türlü bir atmosfer yaşanırken, Rus gazeteciler canlı yayında Kremlin Sözcüsü Peskov’un oğlunu askeri yetkili üzere arayıp seferberliğe katılması için askere çağırdı. 32 yaşındaki Peskov’un verdiği yanıtlar ise gündem oldu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in seferberlik davetinin akabinde Ukrayna’ya gitmek istemeyenlerin protesto şovları ve ülkeden kaçışları sürerken, Putin’in sağ kolu olarak bilinen Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov’un oğlunun görüntüsü gündeme bomba üzere düştü.

Putin, dün sabah yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Batı’nın Rusya’yı yok etmeye çalıştığını belirterek ülkede kısmi seferberlik ilan etmişti. Savunma Bakanı Sergey Şoygu da kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söyledi.

Putin’in açıklamaları kısa müddette tüm dünyada gündem olurken, seferberlik ilanının yapıldığı gün, Rus gazeteciler canlı yayında Kremlin Sözcüsü Peskov’un oğlunu askeri yetkili üzere arayıp seferberliğe katılması için askere çağırdı.

‘KREMLİN’DE İPLERİ ELİME ALACAĞIM’

Canlı yayında askeri yetkili üzere konuşan gazeteciler Peskov’un oğlunu askere çağırdı. 32 yaşındaki Nikolay Peskov, askeri bir subayla konuştuğunu sanarak karşılık verirken, ‘Seferberlik buyruğuna uymak zorunda kalmamak için Kremlin’de ipleri elime alacağım’ tabirlerinde bulundu.

Alexei Navalny destekçilerine ilişkin televizyon kanalında canlı yayımlanan diyalog ise kısa müddette Rusya’da gündem oldu. Peskov’un soyadından ötürü kendisine ayrıcalıklı muamele istemesi dikkat çekti.

‘BENİM KİM OLDUĞUMU ANLAMANIZ LAZIM’

İşte o diyalog;

Rus Gazeteciler:  Burası askeri komiserlik. Yarın sabah 10’da askeri ofise girmeniz gerekmektedir. Bugün size durumu elektronik posta yoluyla da ilettik.

Peskov: Doğal olarak sabah 10’da orada olmayacağım. Benim kim olduğumu anlamalısınız. Ben Bay Peskov’um. Orada [askerlik ofisinde] bulunmam pek yanlışsız değil. Bu durumu farklı yollarla çözeceğim.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

Peskov daha sonra memura babasının Putin’in basın sekreteri ve Kremlin idaresinin lider yardımcısı olduğunu ve askerlik şubesine gitmesinin mümkün olmadığını söyledi.

KREMLİN SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Peskov şunları söyledi: “Anavatanı savunmam gerekiyorsa, bu bir sorun değil, lakin oraya gelmemin fizibilitesini anlamam gerekiyor.” Lakin Peskov, Putin çağrılmasını emrederse itaat edeceğini de kelamlarına ekledi.

Ses kayıtlarının ortaya çıkmasının akabinde husus kısa müddette gündem olurken, birçok kişi Putin’e bu kadar yakın ismin bile askere gitmek istemezken neden kendilerinin gitmesi gerektiğini sorguladı.

Konuyla ilgili Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan da açıklama geldi. Peskov, ‘şaka metnin tam halinin yayınlanmasını’ talep etti, oğlunun aklanacağından emin olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir