Biden’ın başı dertte! ABD’de gizli belge skandalı büyüyor

ABD Başkanı Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, çarşamba gününden beri Başkan’ın, Biden Diplomasi Merkezi ve Delaware’deki konutunda ortaya çıkan dokümanlarla ilgili süreci özetleyen bir açıklama yayımladı.

İki yerde de ele geçirilen “gizli” ibareli evrakları incelemek için Ulusal Arşivler ve Adalet Bakanlığı ile koordineli bir süreç izlediğini aktaran Sauber, perşembe günü Biden’ın Wilmington’daki konutunda ele geçirilen zımnî bir belgeyi almak için Başkan’ın konutuna gittiğini ve kendisine eşlik eden Adalet Bakanlığı yetkilileriyle oradaki dokümanların ortasında “gizli” ibareli 5 evrak daha bulduklarını kaydetti.

Sauber, belgelerin orada Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim edildiği bilgisini paylaştı.​​​​​​​

Biden’ın Danışmanı, açıklamasında, Beyaz Saray’ın Adalet Bakanı tarafından atanan özel yetkili savcı ile işbirliği yapacağını bildirdi.

BIDEN’IN OFİSİNDEN ÇIKAN SAKLI BELGELER

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Biden’ın, Penn Biden Merkezi’ndeki ferdî ofisinde, 2 Kasım 2022’de lider yardımcılığı misyonu sırasından kalan kimi “gizli bilgiler içeren az sayıda belge”nin bulunduğunu söylemişti.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” bulunduğunu belirten Sauber, dokümanlar bulunur bulunmaz Biden’ın şahsî avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla irtibata geçtiğini açıklamıştı.

Biden, ofisinden bilinmeyen dokümanlar çıktığını duyduğunda “şaşırdığını” söyleyerek, evrakların içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını kaydetmişti.

Başkan Biden, FBI casuslarının 8 Ağustos 2022’de Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada, zımnî evrakların bulunması üzerine “Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir?” yorumunu yapmıştı.

Trump’ı bu bahiste eleştiren Biden’ın da konutundan saklı evrakların çıkması karşısında Cumhuriyetçiler, Lider Biden’a karşı eleştirilerinin dozunu artırdı.

Adalet Bakanlığı, söz konusu belgelere ait inceleme yapmak üzere özel yetkili bir savcı atamıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir