EBRD raporunda dikkat çeken ayrıntı: Türk lirasındaki hızlı değer kaybı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), beklenenden daha güçlü bir iç talep ve ihracattaki ölçülü toparlanmayı takiben Türkiye için 2022 büyüme iddiasını yüzde 4,5’e yükselttiğini açıkladı.  

Mayıs ayında açıklanan bir evvelki kestirim bu yıl ülke için yüzde 2’lik bir büyüme öngörmekteydi.

Banka’nın faaliyet gösterdiği bölgeler için hazırladığı son Bölgesel Ekonomik Beklentiler raporunda bugün açıklanan iddialar, Ukrayna’daki savaşın, gaz arzındaki azalmanın ve dünya genelindeki enflasyonun ekonomiler üzerindeki tesirini ortaya koyuyor.

YÜKSEK ENFLASYON TEMEL KLIRGINLIKLARI OLUŞTURDU

Rapor, Türk bankalarının güzel sermayelendirilmiş olmaları ve yüzde 3’ün altında seyreden takipteki kredi oranlarıyla Türkiye iktisadının kuvvetli taraflarından biri olduğunu vurgularken, ekonomik faaliyetin nispeten güçlü kalmaya devam ettiğini belirtiyor. Raporda dikkat çekilen öteki bir öge ise Türk lirasındaki süratli kıymet kaybı ve yüksek enflasyonun oluşturduğu temel kırılganlıklar. 

Türkiye’nin artan cari açığı ve 180 milyar ABD doları fiyatındaki kısa vadeli dış borcu ve 15 milyar ABD doları civarında olan rezervlerin zayıflaması kıymetli tasalar olarak dikkat çekiyor. 

Banka, Türkiye iktisadının 2023 yılında, planlanan seçimler öncesinde hane halkı ve kamu harcamalarının tesiriyle yaz başındaki iddialara paralel olarak yüzde 3,5 oranında büyümesini bekliyor. Global jeopolitik tansiyonlar ve gelişmiş ülkelerdeki agresif nakdî sıkılaştırma üzere global faktörlerin de Türkiye’nin büyümesini etkileme riski taşıdığı belirtiliyor.

Türkiye, EBRD’nin en büyük pazarı olma özelliğini taşıyor. Ülkede çoğunluğu özel kesimden olmak üzere 380’den fazla projeye yatırım yapan Banka’nın 16,877 milyon avronun üzerindeki yatırımı bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir