Bilgin’den ‘EYT’ için tarih: Aralık ayının sonuna kadar Meclis’e götürürüz diye umuyorum

ANKARA – Milyonlarca ‘Emeklilikte Yaşa Takılan’ (EYT) kişinin gözü kulağı iktidarın bu alanda atacağı adımda. Aylardır düzenleme bekleyenler son olarak düzenlemenin yeni yıla kaldığını öğrendi.

Kabine toplantısının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, EYT konusundaki çalışmanın şimdi tamamlanmadığını söyledi. EYT ile ilgili sayıların her ay değiştiğini, dataları değerlendirip buna nazaran hesap yapılması gerektiğini, aralık ayı sonuna kadar çalışmayı tamamlayıp Meclis’e götürmeyi “umut” ettiklerini söyleyen Bakan Alım şunları kaydetti:

“EYT konusunda bizim çalışmamız şimdi tamamlanmadı. Çalışmamız bitince açıklayacağız. Burada kapalı bir şey yok. Meclis’te anlattım; EYT ilgili sayılar her ay değişiyor. Haziran sayıları bir buçuk milyon demiştik. Artık bir milyon sekiz yüz bin civarı oldu. Bu sayılar da dahil bilinen dataları değerlendirip hesabımızı ona nazaran yapmamız lazım. Farklı iş yerlerinde çalışmış hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanlar var. EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha evvel kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar belgeleriyle geliyor inceleyip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclis’e götürürüz diye umuyorum zira çok süratli çalışıyoruz. Yeni değil uzun vakittir çalışıyoruz.”

‘SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNDEKİ TÜM MANİLERİ KALDIRACAĞIZ’

İşçilerin örgütlenme sürecine ait sendikalarla görüştüklerini, iş kolu yönetmeliğinde değişiklik yapacaklarını, sendikalaşmanın önündeki pürüzleri kaldıracaklarını söyleyen Bakan Alım, bu bahiste şunları söyledi:

“Burada bir mevcut yönetmelikte olup uygulanmayan konular var bir de değiştirilmesi gereken konular var. Biz işkolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacağız. Yasal çalışmamız var onu da Meclis’e götüreceğiz. Mevcut kanunda patron işkolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe nazaran bakarız, hangi iş koluna giriyorsa ona nazaran işkolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki faal formda kullanılmamış fakat artık kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm mahzurları kaldıracağız.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir