Boğaziçi Üniversitesi’nde bir intihal vakası daha

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Teşebbüsü (BUİM), mart ayında İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atanan Murat Önder’in doktora tezinde intihal yaptığını belirtikleri kısımları raporlaştırarak şikayetçi oldu.

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Teşebbüsü (BUİM), mart ayı içerisinde Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi dekanlığına atanan Murat Başkan’ın doktora tezinde birtakım kısımlarda intihal yaptığını saptadıklarını duyurdu.

Mezunlar, hazırladıkları kapsamlı raporu, birkaç makalesinde tespit edilen ikili yayın durumu ile birlikte YÖK’e, Murat Öncü’nün akademik takımının bulunduğu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne ve dekanlık atamasının yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi’ne gönderdi.

Ayrıntılı inceleme sonucunda hazırlanan raporda, Başkan’ın doktora tezlerinde direkt intihal yapılan kısımlar, yepyeni metinlerle karşılaştırdı. Blok halinde yapılan alıntıların, atıfta bulunmadan sunulduğu, hiç atıf olmayan ve kaynakça da belirtilmeyen kaynakların da yer aldığı belirtildi.

Mezunlar şikayetlerini ilettikleri kurumların Etik İnceleme ve Soruşturma Komitelerinden ayrıntılı araştırma talebinde bulunduklarını açıkladı.

“FARKLI MÜELLİFLERİN TABİRLERİNİ KENDİ TABİRLERİ ÜZERE ALINTILADI”

Tezlerin büyük kısmında farklı müelliflerin sözlerinin, tırnak işareti ya da paragraf girintisi üzere alıntı olduğunu belirten hakikat bir form kullanılmadan, kendi sözüymüş üzere gösterildiğine dikkat çekilen raporda, bu formda peş peşe alıntılar üzerine kurgulanmış kısımlar bulunduğu, Öncü’nün bu alıntıları rastgele bir özgün fikre bağlamadığı ve bir tartışma getirmediği öne sürüldü.

Yanıltıcı referans kategorisinde sayılabilecek sıkıntılı kısımların sayısının önemli seviyede olduğu, giriş kısımlarından başlayıp, sonuç kısımlarına kadar dağıldığı vurgulandı.

“HESAP VERMEK ZORUNDADIR”

Akademisyenler tarafından mevzuya ait yapılan açıkalmada şu tabirler yer aldı:

“Liyakat özgün akademik çalışmaların bedeliyle bilimsel yetkinlikle ve akademik ahlakla oluşur. Üniversitemize misyon müddeti devam eden İktisadi, İdari Bilimler Fakültesi Dekanın vazifesinden alınarak dekan atanan Murat Başkan, doktora tezinde ve yayınlarındaki intihal argümanlarıyla yüzleşip hesap vermek zorundadır”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir