Cumhurbaşkanı Erdoğan Zelenskiy ile görüştü! ‘Tahıl koridoru’ teşekkürü

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı ve tahıl koridoruna ait gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, tahıl ihracına ait İstanbul Muahedesi’nin uzatılmasına yönelik yapan tavrı için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl mutabakatı ve esir takasıyla olumlu deneyimler edinildiğini, bu anlayışı ateşkes başta olmak üzere müzakere kulvarına da teşmil etmenin herkesin faydasına olacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki terör saldırısı için ilettiği taziye hasebiyle da Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti.

PUTİN İLE KRİTİK GÖRÜŞME

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ortasındaki tahıl muahedesiyle ilgili alınan yeni kararı duyurmuştu. Kararın akabinde Erdoğan ile Putin ortasında bugün kritik bir görüşme gerçekleşti.

Görüşmeye ait ayrıntılar Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşıldı. Yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye–Rusya bağları ve tahıl koridoruna ait gelişmeler başta olmak üzere bölgesel mevzular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, tahıl ihracına ait İstanbul Mutabakatı’nın 120 gün mühletle uzatılması konusundaki yapan tavrı için Rusya Devlet Başkanı Putin’e teşekkür etti.

TAHIL MUTABAKATI 120 GÜN UZATILDI

Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna araısnda imzalanan tahıl muahedesinde müddet uzatıldı. Hoş gelişmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan toplumsal medya hesabından paylaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geride bırakılan 4 aylık periyotta 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve besin unsurunun muhtaçlık sahiplerine ulaştırılması ile bu mutabakatın dünyanın besin temini ve güvenliği için ne kadar değerli ve yararlı olduğunu hatırlatmıştı.

Erdoğan’ın duyurduğu mutabakatın görüşmeleri, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde İstanbul’daki Kalender Kasrı’nda gerçekleştirildi. İkili ve dörtlü formatta, olumlu ve yapan bir havada gerçekleşen görüşmelerde daha fazla tahılın gerçek muhtaçlık sahiplerine ulaştırılması konusunda alınabilecek ilave önlemler de ele alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iletisinde şunları söylemişti; “Türkiye’nin mesken sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler sonucunda, Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ortasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren 120 gün mühletle uzatılmıştır.

Geride bıraktığımız 4 aylık periyotta 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve besin hususunun muhtaçlık sahiplerine ulaştırılması ile bu muahedenin dünyanın besin temini ve güvenliği için ne derece kıymetli ve yararlı olduğu açıkça görülmüştür.

Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan Birleşmiş Milletler’e, Genel Sekreter Sayın Guterres’e, Rusya Devlet Lideri Sayın Putin’e ve Ukrayna Devlet Lideri Sayın Zelenski’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İyi uğurlu olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir