Kokpitte ortaya çıkan ölümcül sarı kobra yılanı 11 bin fit yükseklikteki uçağa acil iniş yaptırdı

Bu yolcu, Güney Afrikalı pilot Rudolph Erasmus’un koltuğunun altında sürünen ölümcül bir kobra yılanıydı. Pilot, yılanı fark ettikten sonra acil iniş yapmak zorunda kaldı.

Erasmus, sarı kobra cinsindeki yılanı fark ettikten uçağı inançlı bir halde indirene kadar yaşadıklarını BBC’ye anlattı.

Sırtında soğuk bir his duyduğunu söyleyen Erasmus başlangıçta bunun düzgün kapatmadığı su şişesinden sızan su olduğunu düşündü.

“Gömleğimden üst yanlışsız sürünen bir serinlik hissettim.” sözlerini kullanan Erasmus, aşağı gerçek baktığında kobranın koltuğun altından başını geriye yanlışsız çektiğini gördüğünü söyledi.

Erasmus, yılanı fark ettiğindeki hislerini “Dürüst olmak gerekirse, güya beynim neler olup bittiğini algılayamadı. Bir dehşet anıydı.” biçiminde tabir etti.

Acil iniş yapmaya karar veren pilotun durumu yılan haricindeki 4 yolcusuna açıklaması gerekiyordu.

Oldukça zehirli bir yılan çeşidi olan sarı kobra, soktuğu bir kişinin yarım saat içinde vefatına neden olabilir. Pilot, bu nedenle paniğe neden olmamak için uçaktaki yolculara bir kobrayla seyahat ettiklerini dikkatli bir biçimde söylemeye karar verdi.

Kobranın art tarafa gidip de yolcular ortasında paniğe neden olmasından telaş duyduğunu belirten pilot Erasmus, yolculara “Dinleyin, yılan uçağın içinde, koltuğumun altında, o yüzden mümkün olduğunca çabuk yere inmeye çalışalım.” dediğini aktardı.

Yılan bulunamadı

Yolcuların bu açıklamaya tepkisiyse uzun süren bir sessizlik anı oldu. Rudolph o anı “İğne düşse duyabilirdiniz. Herkesin bir-iki saniyeliğine buz kesildiğini düşündüm.” formunda anlattı.

Uçak Welkom şehine acil iniş yaptı. Lakin uçağı inceleyen mühendisler şimdi yılanın nerede olduğunu tespit edemedi.

Yılanın uçağa nasıl bindiği şimdi meçhul. Uçağın birinci havalandığı Worcester uçuş kulübünde çalışan iki kişi, daha evvel uçağın altına sığınan bir sürüngen gördüklerini söylediği bildiriliyor. Onu “yakalamaya” çalışmışlar lakin başarılı olamamışlar.

Güney Afrika Sivil Havacılık Komitesi, bu süreci kimse ziyan görmeden atlatmayı başaran pilot Erasmus’u bir “kahraman” olarak nitelendirdi. Erasmus ise bu başarıda yolcularının da hissesinin büyük olduğunu söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir