Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, 2024 seçimlerinde başkan adayı

DeSantis, başkanlığını duyurmak için yayımladığı görüntü iletisinde, “Ben Ron DeSantis, süper Amerikan geri dönüşümüzü yönetmek için lider adayıyım.” tabirini kullandı.

Mesajında, hudut problemleri ve artan kabahat oranlarına işaret eden DeSantis, “Sınırımız bir felaket, hata kentlerimizi istila ediyor, federal hükümet ailelerin geçimini zorlaştırıyor ve Lider (Joe Biden) bocalıyor. Fakat düşüş bir seçimdir, muvaffakiyete ulaşılabilir ve özgürlük için savaşmaya bedel.” sözlerini kullandı.

DeSantis, tertip, sağduyu ve kurumların bütünlüğüne vurgu yaptığı iletisinde, valisi olduğu Florida eyaletinde bunların hayata geçirilebileceğini kanıtladığını savundu.

DESANTİS VE MUSK, TWİTTER’DA TEKNİK AKSAKLIK KURBANI OLDU

DeSantis’in adaylığını, görüntü bildirisiyle eş vakitli olarak, Twitter’ın sahibi Elon Musk ile katıldığı Twitter’ın sesli sohbet odasında (Twitter Spaces) canlı olarak açıklaması bekleniyordu.

Ancak teknik aksaklıklar nedeniyle birçok kere kesilen yayın yaklaşık yarım saat gecikmeli başlayabildi. Musk, kesilmelerin, sohbete çok sayıda kişinin katılmasından kaynaklandığını savundu.

Zaman vakit öbür dinleyicilerin de katılarak sorular sorduğu sohbette DeSantis, Florida’da eğitim müfredatı, sistemsiz göçmenler, Disney’in özerkliğinin feshi kararı üzere gündeme geldiği birçok mevzuyla ilgili soruları yanıtladı.

DeSantis ayrıyeten Twitter’da “ifade özgürlüğü” fırsatı sunduğu için Musk’a teşekkür etti.

Ana akım medyayı eleştirmesiyle bilinen DeSantis’in, Twitter’da 140 küsur milyon takipçisi olan Musk ile birlikte adaylığını duyurmak istemesi Amerikan basınında geniş yankı buldu.

Musk, geçen yıl, bir Twitter kullanıcısının 2024’te kimi desteklemeye yakın olduğunu sorması üzerine “DeSantis” karşılığını vermişti. Lakin DeSantis’in adaylığını Twitter üzerinden duyurmasıyla ilgili Musk, bunun onu desteklediği manasına gelmediğini belirtmişti.

RON DESANTİS KİMDİR?

Floridalı 44 yaşındaki siyasetçi DeSantis, Yale Üniversitesinde tarih, Harvard’da ise hukuk eğitimi aldı. DeSantis, Amerikan donanmasında hukuk danışmanı olarak çalıştı ve akabinde genç yaşta siyasete atıldı.

2013’ten 2018’e kadar Temsilciler Meclisinde milletvekilliği yapan DeSantis, Donald Trump’a yakınlığıyla tanındı. DeSantis, 2019’dan bu yana Florida Valisi olarak misyon yaptığı mühlet boyunca da iç siyasette muhafazakar seçmene hitap eden adımlarıyla öne çıktı.

Aşı zaruriliği, kürtaj ve sistemsiz göçmenlerin ülkeye gelişine sınırlamalar getiren yasa tasarılarına imza atan DeSantis, ünlü cümbüş merkezi Walt Disney World’un özerkliğini feshetmesiyle gündeme gelmişti.

DeSantis, son olarak Çinli kişi ve kuruluşların, eyalet içinde tarım arazi ve askeri tesislerin yakınından arazi satın almasını engelleyen yasa tasarısını onaylamıştı.

Dış siyasette ise Çin ve İran’a karşı daha sert siyasetleri savunan DeSantis, Rusya-Ukrayna savaşını “toprak anlaşmazlığı” formunda niteleyerek, kendi partisinden dahi milletvekillerinin reaksiyonunu çekmişti.

TRUMP’IN EN YAKIN RAKİBİ

Morning Consult tarafından Cumhuriyetçi parti ön seçmenleri ortasında 19-21 Mayıs tarihleri ortasında yapılan ankette iştirakçilerin yüzde 58’i Trump derken, en yakın rakibi DeSantis 38 puan geriden gelerek yüzde 20’de kaldı.

Trump son devirde sıklıkla yüklendiği DeSantis’i, partinin oylarını böleceğini savunarak aday olmaması tarafında uyarmıştı.

Trump ve DeSantis’in yanı sıra halihazırda Cumhuriyetçi Parti’den adaylıklarını duyuran isimler ortasında eski ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, genç multimilyoner Vivek Ramaswamy, iş insanı Perry Johnson, muhafazakar siyahi radyo sunucusu Larry Elder, Senatör Tim Scott ve siyasetçi Asa Hutchinson üzere isimler yer alıyor.

2024 başkanlık seçimleri için aday olması beklenen isimler ortasında eski Lider Yardımcısı Mike Pence de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir