Deprem Bölgelerinde Salgın Hastalık Görülme Riski Var mı? Önlem Almak İçin Neler Yapılmalı?

Ülkemizde yaşanan 2 büyük ve yıkıcı zelzelenin akabinde birçok kaygı doğdu: Afet bölgelerindeki hijyenik şartların eksikliği vb. bir sürü sorundan ötürü salgın bir hastalık çıkma riski var mı? Milletlerarası yönergeler ne öneriyor? Nasıl tedbirler alınmalı? Anlattık. ?

Kaynak: https://unu.edu/publications/articles…

Ülkemizde 10 vilayette meydana gelen yıkıcı sarsıntının akabinde insanları birçok kaygı sardı: Bunlardan birisi de salgın hastalık oluşma riski.

Arama – kurtarma takımları günler geçmesine karşın hala çalışmalarına ve canları kurtarmaya devam ederken, kurtulan her bir can ile sevinç doluyoruz. 

Ancak bilim insanları, bu afetten sağ kurtarılan bireyleri büyük bir hayat çabasının beklediğini söylüyor.

Bu salgın hastalıklar susuzluk sonucu, hijyenik şartların olmamasından ve yangınlardan çıkan kimyasalların solunması üzere sorunlardan tetiklenebilir.

Doğal afetlerin tamamında olduğu üzere zelzeleler de bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması riskini içinde barındırıyor. Bu yüzden sarsıntının sebep olduğu yıkımın üstüne bir felaket daha yaşanmaması için sıhhat ismine tedbirler alınmalı.

Peki nasıl?

Deprem felaketi sonrası süreçte sıhhat riskleri üç basamakta incelenir:

  • Deprem afetinin akabinde birinci 4 gün değerli: Bu süreç çoklukla enkaz altında kalan insanların kurtarıldığı ve sarsıntıda yaralanan insanların birinci tedavisinin gerçekleştirildiği devirdir.

  • İkinci basamakta zelzele sonrası 4. gün ile 4 hafta ortasındaki süreci kapsıyor: Bulaşıcı hastalık ve salgınların birinci dalgalarının ortaya çıkabileceği mümkün devir.

  • Üçüncü kademe ise 4 haftanın akabinde gelen düzgünleşme basamağı. Lakin dikkat: Bu vakit diliminde kuluçka mühleti uzun olan enfeksiyonlar görülebilir.

Deprem sonrası salgın hastalıkların yayılmasında görülen artış, sarsıntının uzun periyodik tesirleri ile ilgilidir.

Çevresel değişiklikler, aşırı kalabalık barınma alanları, kötü beslenme, pak olmayan su ve makus sanitasyon vb. üzere birçok sebep buna yol açabilir.

Afet ve kamp ortamlarında en çok görülen hastalıklar kendilerini birinci olarak ishal ile muhakkak eder.

İshalle seyreden salgınlar yaygın olarak kirli su kaynağından kaynaklanır. Ayrıyeten salgınların ortaya çıkışında ortak kullanılan kaplar, bardaklar vs. büyük rol oynar. Sabunun eksikliği de büyük meselelere yol açabilir…

Nasıl tedbir alınır?

Mevcut memleketler arası yönergeler, kişi başına 3,5 m2 barınak alanı ve her 20 kişi için birer tuvalet inşa edilmesi gerekliliğinin altını çiziyor. Ayrıca tuvaletlerin barınaklardan 30m ve su kaynaklarından 100 m uzaklığa yerleştirilmesi çok büyük ehemmiyet teşkil ediyor.

Ayrıca besin, su temini ve sanitasyon için ihtiyaçların karşılanması da çok değerli.

Kişi başına kâfi su temini ve şahısların hijyenini muhafazası için gerekli şartların sağlanması da çok değerli. Aksi takdirde, bir öteki felaket ile karşı karşıya kalma riski mevcut…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir