Tekstil ve konfeksiyonda inovasyon heyecanı

BURSA (İGFA) – Tekstil ve hazır giysi bölümlerinde inovasyon rüzgarı estiren ve son yıllarda elde ettiği başarılarla bölümde girişimcilik ekosisteminin yerleşmesine katkı sağlayan TechXtile Start Up Challenge 5. defa start alıyor.

Başvuru sürecini tamamlayan teşebbüsçüler, 2 gün süren interaktif genel girişimcilik eğitimlerine katılarak hem süreç hakkında bilgi aldılar hem de kendi projelerini kısaca tanıtma talihi yakaladılar.

Program Koordinatörü Ufuk Batum Moderatörlüğünde gerçekleştirilen eğitime, UTİB İdare Heyeti Lideri Pınar Taşdelen Engin’de katılarak genç girişimcilere seslendi.

Girişimcilerin potansiyelini desteklemek ve yenilikçi fikirlerini gerçeğe dönüştürebilmelerine imkân sağlamak için TechXtile Start-Up Challenge programını hayata geçirdiklerini belirten Lider Pınar Taşdelen Engin, “Firmaların artık her şeyi entegre ve in house yapma çağının çoktan geçtiğine inanıyorum. Büyük firmalar da teşebbüsçü startuplarla ortak proje geliştirerek çok daha çabuk sorunlara tahlil bulmaya çalışıyorlar. Bu program da bölümümüzün geleceğini şekillendirecek olan genç girişimcilerimizin önündeki kapıları aralamak için tasarlandı. TechXtile Start-Up Challenge ile gayemiz; yalnızca bir program değil, birebir vakitte bir fırsatlar platformu oluşturmak. Yaratıcı projelere mesken sahipliği yaparak ticarileşme süreçlerine dayanak vermek ve memleketler arası alanda rekabet edebilir hale gelmelerine yardımcı olmak” dedi.

KATILIMCILAR AĞIR BİR EĞİTİM SÜRECİNDEN GEÇECEKLER

Türkiye genelinde girişimcilerin dokuma ve hazır giysi kesimine dokunan fikir ve projeleriyle müracaat yaptığı program, bir yıla yayılan çok geniş bir eğitim ve eleme sürecini kapsıyor. Şimdi fikir evresinde olan teşebbüsler (Level Up) ve fikir kademesini geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip eser yahut hizmeti geliştirmiş teşebbüsler (Scale Up) olmak üzere iki ana kategoride değerlendirmelerin yapıldığı programda özel mükafatlar de dikkat çekiyor. Verilen eğitimler ve yönlendirmelerle şekillenen teşebbüsler final etabına kadar ilerlemek için çaba ederken, program her iki kategoriden farklı başka 3 teşebbüsün seçilmesiyle farlı bir boyut kazanıyor. Dereceye girenler, bir teşebbüsçü için çok bedelli mükafatları kazanmanın yanı sıra Türkiye genelindeki dokuma ve konfeksiyon dalında faaliyet gösteren firmalarla buluşturularak iş birliği ve yatırım imkanları sağlanıyor.

Şirketleri inovasyon projesi bazında ödüllendirmek ve program sonu verilen ödüllerle firmaların inovasyon kapasitesini desteklemeyi amaçlayan program için 25 Aralık’ta başlayan müracaatlar 28 Ocak 2024 tarihinde sona erecek.

Alanında uzman heyet üyelerince yapılacak değerlendirmelerin akabinde dereceye giren 10 firma 2024 Mart ayında açıklanarak düzenlenen merasimle mükafatlar sahiplerini bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir