Depremzedeler isyan etti: İnsanları enkaza gömdünüz, sizi sandığa gömeceğiz

İzmir zelzelesinin akabinde Bayraklı’da kurulan konteynerkente yerleştirilen depremzedelerden, bir hafta içinde konteynerleri boşaltmaları istendi. Kalıcı konut sorunu hâlâ çözülemeyen depremzedeler, duruma reaksiyon gösterdi. Konteynerkentte kalan Hale Çekiç, “Beş gün içinde çıkarılmam isteniyor. Çıkacağımı söylüyorum lakin beş günde çıkamam. Artık ben, devlet büyüklerimize soruyorum. Çıkarma sürecinde bir yanlışlık var. Buradaki insanları çıkaracağınıza, sarsıntı oldu, enkaz altındakileri çıkaracaktınız. Kızılay çadırını çıkaracaktınız. Siz, o insanları enkazın altına gömdünüz. Biz de sizi sandığa gömeceğiz” dedi.

‘Burada oturanlara toki koşullarında konut versinler’

Kendilerine verilen kelamların tutulmadığını öne süren depremzede Salim Eti, “Devlet büyüklerimiz geldi, bize kelam verdi. Devlet olarak güçlüysen verdiğiniz kelamın esiri olmayın. Dedem, bana, ‘Oğlum, verdiği kelamın esiri olma’ kaygısı. Şayet devletsen, büyüksen lütfen verdiğiniz sözü… Emine Erdoğan’a sesleniyorum. Haydi Tayyip, göster kendini. Verdiğin kelamın esiri olma. Esir etme bizi. Kendini esaret altına alma. Kâfi. Bir sürü sarsıntı konutlarını ona buna peşkeş çekiyorsun. Burada oturanlara TOKİ kurallarında versinler, sunsunlar. Ödeyen öder. Ödemeyene yer sunsunlar. Lakin kendilerine esir etmesinler” dedi.

‘Sizi sandığa gömeceğiz’

Bir başka depremzede Hale Çekiç ise “Beş gün içinde çıkarılmam isteniyor. Benim annem, buradayken vefat etti. Babam ise 2015 yılında vefat etmişti. Ben, tek başıma yaşıyorum. Çıkacağımı söylüyorum fakat beş günde çıkamam. Artık ben, devlet büyüklerimize soruyorum. Çıkarma sürecinde bir yanlışlık var. Buradaki insanları çıkaracağınıza, sarsıntı oldu, enkaz altındakileri çıkaracaktınız. Kızılay çadırını çıkaracaktınız. Sarsıntı oldu, kolluk kuvvetleri çıkaracaktınız. Bizi buradan çıkarmak hoş. Süsleme yapıyorsunuz medyada. Zelzele bölgesindekileri buraya, İzmir’imize getiriyoruz. Sen, İzmir’deki vatandaşı dışarıya atıyorsun. Ben, beş günde nereden konut bulayım? Enkaz altından çıkaracaktınız. Siz, o insanları enkazın altına gömdünüz. Biz de sizi sandığa gömeceğiz. O sandıktan siz çıkamayacaksınız. Burada yüz hane varsa 2 bin lira kira isteyin bizden. Yüz hane, 200 bin lira yapar. Bunu sarsıntı bölgesine gönderin. Abonelikler bağlayın. Biz, burada parasız diye durmuyoruz. Biz elektriğimizi, suyumuzu da öderiz” sözlerini kullandı.

‘Söz milletinse kâfi artık’

Kendisinin hasta, çocuğunun ise engelli olduğunu söyleyen depremzede Gül Ok da Benim 35 yaşında engelli bir oğlum var. Kendim ilik nakli bekliyorum, hastaneye yatacağım. Her gün ruhsal baskı yaşıyorum. Ben hastaneye yatığımda sanki çocuğumu dışarıya mı atacaklar? Ne olup bitecek? Bizim evvel önümüzü görmemiz lazım. Bize bir yol göstersinler. Bize Cumhurbaşkanı, milletvekili lazım değil. Tahlil lazım. Kiralar çok değerli, biz bir yere çıkamıyoruz. Kaldık tenekenin içinde. İmkanı olan klima taktırdı, imkanı olmayan İzmir’in sıcağında cayır cayır yandı. Kâfi artık. Kelam milletinse kâfi artık” dedi.

‘Temel barınma hakkımız elimizden almak istiyor’

Konteyner kentte yaşayanlara psikoloji baskı yapıldığı öne süren Mehmet Kılınçkaya da Şu anda temel barınma hakkımız elimizden almak istiyor. Bir insanın en temel hakkı nedir? Barınma ve hayat hakkıdır. Biz, 2020’de buraya gediğimizde, Emine Erdoğan buraya geldiğinde, buradaki hak sahiplerine TOKİ’lerden verileceğini, daha sonra kalan TOKİ’lerden, kiracılar dahil, kuraya girmeksizin konut teslim edileceğine dair beyanatta bulundu. Devlet büyüğümüz olduğu için biz bunu kelam olarak kabul ettik. Fakat daha sonra bize burada yapılan baskılar karşısında insanların psikolojisi altüst oldu” diye konuştu.

Depremde yıkılan meskeninin 3-4 ay sonra dönüşümünün tamamlanacağını belirten depremzede Züleyha Şengül, “Binamız yıkıldı. Şu anda yapılıyor, mayıs ayı sonunda teslim edilecek. 3-4 ay bana müsaade edin. Ondan sonra bağlasanız durmam. Bunu dediğim halde zirvemize biniyorlar. İstediğim 2-3 aylık vakit. Bana, ‘Huzurevine git’ diyorlar. Ben huzurevine gitsem eşyalarım ne olacak? ‘Eşyana karışmayız’ diyorlar” dedi.

‘Bu, insan haklarına aykırıdır’

Kendilerine resmi bir tebligat yapılmadığını kaydeden depremzede Meryem Tülin Yumlu da “Bize, ‘Bir hafta size süre, çıkacaksınız’ diye bir kağıt sunuldu. Bu kağıt, bir tebligat değil asla. Yalnızca yazılı bir kağıt. Üzerinde valinin imzası yok. Süreksiz Konaklama İdare Yardımcısı Şuayip Üner’in imzasının olduğu, hatta kendisi bir gazetede de açıklama yapıyor… Öncelikli olan, yalnız yaşayan bayanların çıkarılması. Bu, insan haklarına alışılmamıştır. Bizim yalnız yaşama hakkımız yok mu? Ben, yalnız yaşadığım için neden bir hafta evvel çıkarılıyoruz. Salı günü çevik kuvvetle bizim çıkarılacağımız söyleniyor. Ben çıkamayacağım. Zira o kaidelere sahip değil. Benim elime resmi bir tebligat gelmedi. Resmi tebligat gelsin, başımın üstüne” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir