Zamanın içinde yolculuk: Çin Denizi’nde 2 antik gemi keşfedildi

Güney Çin Denizi’nin kuzeybatısında keşfedilen iki ticari gemi batığında 100 bin modülden oluşan porselenler ve işlenmiş kütükler bulundu. Çinli yetkililer, yeni keşfin İpek Yolu’nun deniz kısmı hakkında kıymetli ipuçları sağlayacağını belirtiyor.

Çin Devlet Kültürel Miras Yönetimi, su altı arkeoloji çalışmaları kapsamında çığır açıcı iki büyük keşif yapıldığını duyurdu. Çin resmi kaynaklarının duyurduğu 2 antik gemiye ait keşifler, on binlerce metrekarelik alana yayılıyor. Ming hanedanının Çin’i yönettiği 15’inci yüzyılın sonlarına ve 16’ncı yüzyılın başlarına (1506-1521) tarihlenen ağır yüklü iki ticari gemiye ilişkin olan antik kalıntılar yaklaşık 100 bin kesimden oluşuyor. Kalıntıların birinci sınıf arkeolojik kıymete sahip olduğunu duyuran Ulusal Kültürel Miras Yönetimi, Çin’i öteki Asya ülkeleri ve ötesine bağlayan eski ticaret yolu olan İpek Yolu’nun deniz kısmı hakkında da değerli ipuçları elde edecekleri bilgisini paylaştı.

Porselenler ve devasa fırın kalıntıları bulundu

Güney Çin Denizi’nin kuzeybatı yamacında bulunan gemilerden birinin ihracat emelli kullanılan kargo gemisi olduğu düşünülüyor. İhracat gemisinde porselen eşyalar, porselenlerin üretiminde kullanılan devasa fırın kalıntıları (Jingdezhen ve Longquan fırını), kaseler, tabaklar, kavanozlar ve şişeler bulundu.

Kütüklerin Trabzon hurması ağacı olduğu belirlendi

Çin Denizi’nin derinliklerinde keşfedilen öbür gemide ise çok sayıda kütük ve az sayıda kilden yapılmış kaplara ve tekrar porselen eşya kalıntılarına rastlandı. Düzgün bir halde istiflenmiş ve işlenmiş, benzeri boyutlardaki kütüklerin, Diospyros, abanozgiller familyasından Trabzon hurması ağacına ilişkin olduğu belirtildi. Enkazda bulunan çok sayıda kütüğün Çin’in denizaşırı ticaret alışverişlerinde ithal edilen kıymetli eserler olduğu saptandı.

İpek yoluyla ilgili değerli ipuçları sağlanabilecek

İki gemi enkazının benzeri yaşta olduğu ortalarında on deniz milinden biraz fazla aralık bulunduğu belirtildi. Çin’de birinci defa birebir deniz alanında seyreden antik gemiler bulundu. Bu da bu rotanın kıymetini ve Deniz İpek Yolu’nun iki istikametli akışının derinlemesine incelenmesine yardımcı olması açısından büyük değer taşıyor.

1 yıl boyunca beşerli dalış gemileri inceleme yapacak

Çinli yetkililer batık gemilere ait detaylı incelemeler yapabilmek ismine 1 yıllık hareket planı hazırladığını da açıkladı. Buna nazaran batıkların bulunduğu bölgeyi tespit etmek ve temsili kalıntılar ile deniz tabanındaki toprak örneklerini çıkarmak için beşerli derin dalış gemileri üç kademeden oluşan sistemli bir çalışma yürütecek. Devlet Kültürel Miras Yönetimi Arkeoloji Kısmı Yöneticisi Yan Yalin, keşfin Çin’in denizcilik tarihine çığır açıcı katkılarda bulunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir