Dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağında kıyasıya pazarlıklar yaşanıyor

Avrupa Birliği’nce tescil edilen Kastamonu’nun coğrafik işaretli eseri Taşköprü sarımsağı, üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçen yıla nazaran rekoltenin düşmesiyle daha da kıymetlenen Taşköprü sarımsağı için kıyasıya pazarlıklar yaşanıyor. Taşköprü ilçesine bağlı Alatarla köyünde her hafta kurulan sarımsak pazarında yoğunluk yaşanıyor. Çok sayıda sarımsak üreticisi, hasadını yaptığı sarımsakları satabilmek için pazara getirdi. Pazarda çeşit çeşit boyutlarda satışa sunulan Taşköprü sarımsağı için kıyasıya pazarlıklar yaşanıyor.

Şu anda Alatarla köyünde iri boyuttaki Taşköprü sarımsağı 45-50 lira ortasında alıcı bulurken, orta uzunluk sarımsak 30-35 liradan satılıyor.

“Taşköprü sarımsağının hak ettiği pahası almasını istiyoruz”

Taşköprü’nün Alatarla köyünde sarımsak üreticisi Mustafa Ulu, “Talebimi isteğimiz arzumuz şu ki Taşköprü sarımsağının dünya piyasasında hak ettiği yerinde olmasını istiyoruz. Şu anda üretim olarak kaliteli ancak fiyat olarak çok düşük zira maliyetler büsbütün arttı bizim. Çiftçi olarak mazot ve gübreden büyük bir dayanak almak istiyoruz. Mazot geçen sene 7 TL’yken bu sene 25-26 TL olması bizi büsbütün külfete düşürdü. Hele gübre fiyatlarının geçen sene 110 TL’den alırken şu anda 700-800 TL, bunun maliyetinin de artığını görmekteyiz. Biz çiftçiler olarak emeğimizin karşılığını istiyoruz. Sonuçta bizde kazanmak istiyoruz” dedi.

“Şu vakitte 45-50 TL’ye satarsak biz de üretici olarak mutlu olacağız”

İri boyuttaki Taşköprü sarımsağının 45-50 TL civarında satışının devam etmesi gerektiğini belirten Ulu, “Geçen sene yeni sarımsak 19 TL’ydi, olağan orta sarımsak 13-14 TL’ydi, küçük sarımsak ise 7-8 TL civarındaydı. Ama masraflarını düşündüğümüzde sarımsağın fiyatı da 2-3 kat artıyor. Şu vakitte mazot personel fiyatlarını da dahil ettiğimizde sarımsağın kilosu 40-50 TL olması gerekiyor. Artık bu sarımsak 28-30 TL civarında ancak pazaryerinde 45 TL’ye kadar duble malımız satıldı. İnşallah ileriki vakitlerde sarımsağımız hak ettiği pahası alacaktır. Şu vakitte 45-50 TL’ye satarsak biz de üretici olarak mutlu olacağız. Devletimizin bize bu bahiste yardımcı olmasını istiyoruz, bilhassa gübre, mazot dayanağında bize daha fazla takviye çıkmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“Makine ile dikim yaptığımız için bu yıl randıman biraz düşük oldu”

Taşköprü’nün Çetmi köyünde ikamet eden sarımsak üreticisi Kamil Yılmaz ise, “15 dönüm alana sarımsak diktim. Mazotun litresi 25 TL, traktörü hiç durdurmuyoruz sabah başlıyor akşama kadar çalışıyor. Neyle alacağız mazotu adam geliyor 15 TL para veriyor, o paraya sarımsak var mı? O paraya biz sarımsak satarsak bu sefer neyle alacağız mazotu. Geçen sen kilosu 10-15 liraydı ancak 6 TL olan mazot bu sene 25 TL oldu. Dikim fiyatları yüksek olduğundan çiftçinin yarısı makine dikimi yaptı, makine dikimi el dikimine nazaran randımansız oluyor. Maliyeti biraz daha düşük oluyor ancak ne yazık ki bu sefer randımanı makine ile dikince daha düşük oluyor” formunda konuştu.

“Sarımsağın daha yeterli sayılarda satılmasını bekliyoruz”

Taşköprü’de sarımsak üreten Hüseyin Özmen de, “30-35 yıldır sarımsak üreticisiyiz hamdolsun. Taşköprü’nün beyaz altını diye taçlandırdığı sarımsak dönemine bu yılda başlamış olduk. Şu anda sarımsağımız 10 TL’den 30 TL’ye kadar alıcı buluyor fakat daya uygun sayılarda talep edilmesini bekliyoruz. Zira üreticilerin emeğinin karşılığını alması gerekiyor. Bu sarımsağın 50-60 TL’den satılması gerekiyor. Geçen sene ki fiyatlar çok düşüktü olağan maliyetin altında bir fiyat vardı. Geçen seneye nazaran kıyaslamada bu sene güzel lakin bu fiyatlar yeniden bizi kurtarmaz” sözlerini kulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir