Telefonundaki verilere ulaşılmaması için dişiyle parmak derisini kopardı

Terör örgütü IŞİD’in Adana sorumlularından M.H.M. ve A.S. hakkında 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, M.H.M’nin konutunda yakalandığı sırada tuş kilidi parmak iziyle açılan cep telefonundaki örgütsel bilgilere ulaşılmaması için parmak derisini ısırarak kopardığı bilgisine yer verildi.

Terör örgütü IŞİD’in Adana sorumlularından tutuklu iki sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

IŞİD ve çatışma bölgeleriyle irtibatları bulunduğu argümanıyla 17 Şubat’ta tutuklanan M.H.M. ve A.S. hakkında yürütülen savcılık soruşturması tamamlandı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Suriye asıllı sanıklar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Gayret Daire Başkanlığının bilgi iletim raporuna yer verildi.

LECNE KÜMESİNİ OLUŞTURDULAR

Raporda yer alan terör örgütü IŞİD’in Türkiye’de eleman kazanma ve lojistik takviye sağlama faaliyetlerini yürütmek emeliyle yapılanma arayışına girdiği ve bu kapsamda “Lecne” ismi verilen bir küme oluşturduğu bilgisi iddianamede anlatıldı.

İddianamede, “Lecne” kümesinin Adana’da IŞİD’in Türkiye buyruğu Mahmut Özden’e bağlı Yamaçlı kümesi ile irtibatlı olduğu, Suriye’den Türkiye’ye aksiyon yapmak emeliyle gelmek isteyen örgüt mensuplarına yardım ettikleri, şifreli programlar üzerinden görüşerek onlara “güvenli yol”, ailelerine maddi dayanak ve hareketlerde kullanılmak üzere silah ve patlayıcı ayarladıkları, M.H.M. ve A.S’nin de bu küme içinde yer aldığı belirtildi.

DİŞİYLE PARMAK DERİSİNİ KOPARDI

İddianamede, polis gruplarınca adresine düzenlenen operasyonla yakalanan sanık M.H.M’nin sağ el işaret parmağının derisini dişiyle ısırarak kopardığı, sanığın bu aksiyonunu, tuş kilidi parmak iziyle açılan cep telefonundaki örgütsel bilgilerin deşifresini engellemek için yaptığı vurgulandı.

İddianamede, sanık engellemeye çalışsa da cep telefonun açıldığı ve içerisinde çok sayıda örgütsel doküman, IŞİD mensuplarına ilişkin fotoğraflar, örgütsel içerikli yazışmalar ve manzaralar bulunduğu kaydedildi.

TALİMATI SURİYEDEN ALIYORLAR

İddianamede beyanına yer verilen şahit M.A. da “M.H.M, örgütün Türkiye sorumlusu ‘Refik’ kod isimli şahsa bağlı olarak çalışırdı. Örgütün bu faaliyetlerini Türkiye’de toplam 5 kişi yürütür, bunlardan birisi de M.H.M’dir. M.H.M. ile ben Adana’da buluştuk. Kendisi örgüt ismine para dağıtım işlerini yürütüyordu.” tabirlerini kullandı.

Suriye’deki çatışma bölgeleriyle irtibatlı oldukları ve terör örgütü IŞİD’in üst seviye yöneticilerinden talimat aldıkları bildirilen sanıklar M.H.M. ve A.S’nin “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından 15’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Tutuklu M.H.M. ve A.S. ise suçlamaları kabul etmedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir