Enerjide ihracat rüzgarı

Trüzgar enerjisinde kurulu güç, 11 bin 487 megavata ulaştı. Güç üretiminin yüzde 11’i rüzgârdan karşılanıyor. Rüzgarın hem gücünden hem de ihracatından kazanan Türkiye, bu alanda dünyanın ihracatçı ülkeleri ligine yükseldi. Rüzgâr türbini ve ekipman üretimi de dahil edildiğinde cirosu 1,5 milyar avroyu bulan rüzgar endüstrisi üretiminin yüzde 80’ini ihraç ediyor.

25 BİNİ AŞKIN İSTİHDAM SAĞLIYOR

Türkiye’deki rüzgâr dalı 25 bini aşkın şahsa istihdam imkanı sağlıyor. Üretimde yerlilik oranları ise her geçen gün artıyor. Global iktisadın düzelmesi ve kredi musluklarının açılması ile bir arada 2025 yılı sonuna gerçek yenilenebilir güç yatırımının artarak pik noktaya gelmesi bekleniyor. Yurt dışında yatırım fırsatlarını radarına alan Türk şirketleri;; Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Ukrayna, Arnavutluk, İtalya, Fransa, Almanya ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede çalışmalara başladı. Amerika ve Afrika ülkelerinde de daha fazla Türk yatırımcı görülmesi bekleniyor.

DALGA VE AKINTI TESİRLİ OLACAK

Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Sistemi (YEKDEM) yatırımların artmasında değerli bir faktör olarak görülüyor. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, dalga ve akıntı kaynaklarından da elektrik üretilebilecek. Marmara, Ege ve Karadeniz kıyılarında kurulacak deniz üzerine rüzgâr santralleriyle ihracat potansiyelini artırması bekleniyor.

Deniz üstü rüzgar gücü 8 kat arttı

Türkiye’nin rüzgâr gücü potansiyeli 48 bin megavat belirlendi. Kaynak çeşitliliği sağlayarak güçte arz güvenliğinin temellerini atan Türkiye’nin yaptığı atılım birçok alanda kurulu gücün katlanmasını sağladı. Bir kaynak olan deniz üstü (offshore) rüzgar enerji kurulu gücü, 10 yılda hayata geçirilen proje ve yatırımlarla 8 kat artarak 7 bin 171 megavattan 63 bin 300 megavata ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir