Fed faiz artırımı işaret etti: Nihai seviye tahmin edilenden daha yüksek olabilir

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarının iddia edilenden daha yükseğe çıkarılabileceğinin sinyalini verdi. Fed Lideri Jerome Powell, ABD Kongresi’nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ait sunumu başladı.

Sunumun birinci gününde ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde konuşan Powell, enflasyonun son aylarda ölçülü bir seyir izlemesine karşın yüzde 2’ye düşürme sürecinin daha uzun bir yolu olduğunu ve bu yolun engebeli olabileceğini söyledi.

Powell, “

Son ekonomik datalar beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının kesin düzeyinin evvelden kestirim edilenden daha yüksek olabileceğini gösteriyor

.” dedi.
Fiyat istikrarını tekrar sağlamanın muhtemelen bir mühlet daha kısıtlayıcı bir para siyaseti duruşunu sürdürmelerini gerektireceğini belirten Powell, “

Verilerin toplamı daha süratli sıkılaşmanın gerekli olduğunu gösterirse, faiz artışlarının suratını artırmaya hazırız

.” diye konuştu.
Powell, geçen yıl boyunca para siyaseti duruşunu sıkılaştırmak için güçlü adımlar attıklarını anımsatarak, çok uzaklık kat ettiklerini ve şimdiye kadar sıkılaşmanın tüm tesirlerinin şimdi hissedilmediğini kaydetti. Fed Lideri Powell, “

Buna karşın daha yapacak çok işimiz var

.” dedi.

Ocak ayına ilişkin istihdam, tüketici harcamaları, imalat üretimi ve enflasyon bilgilerinin bir ay evvelki bilgilerde görülen yumuşama eğilimlerini kısmen bilakis çevirdiğine işaret eden Powell, evvelki çeyrekte yapılan revizyonların yanı sıra aksine dönüşün kapsamının enflasyonist baskıların beklenenden daha yüksek olduğunu gösterdiğini tabir etti.

Powell, çekirdek tüketici harcamalarının yarısından fazlasını oluşturan konut hariç temel hizmetler kategorisinde şimdiye kadar enflasyonun düştüğüne dair çok az işaret olduğunu belirterek, fiyat istikrarını tekrar sağlamak için bu bölümde daha düşük enflasyon görülmesi gerektiğini ve büyük olasılıkla iş gücü piyasası şartlarında bir ölçü yumuşama olacağını aktardı.

Politika hareketlerinin talep üzerindeki tesirlerinin iktisadın faize en hassas dallarında görüldüğüne dikkati çeken Powell, lakin nakdî kısıtlamanın bilhassa enflasyon üzerindeki tesirlerinin tam olarak hissedilmesinin vakit alacağını kaydetti.

Powell, “

Gelen dataların bütünü ile ekonomik faaliyet ve enflasyon görünümüne yansımalarını dikkate alarak kararlarımızı toplantıdan toplantıya almaya devam edeceğiz.

” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir