Gazi Turgut Aslan Operasyonu’nda deşifre edilen FETÖ’cü sayısı 742’ye yükseldi!

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), üyelerine para transfer formüllerini en ince detayına kadar deşifre eden Gazi Turgut Aslan Operasyonu kapsamında gözaltına alınan kuşkulu sayısı 666’ya yükselirken şüphelilerin itirafları sonucu 38 kişi için daha gözaltı kararı verildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatler (KOM), Terörle Çaba (TEM), Siber Cürümlerle Uğraş Daire Başkanlıkları ile İstihbarat Başkanlığı ve MASAK gruplarınca 8 ay zımnilik içinde yürütülen çalışmaların akabinde FETÖ’nün şimdiki yapılanması, yeni eleman temini ve para transferi usullerinin deşifre edilmesine yönelik 59 vilayette düzenlenen operasyon sürüyor.

Bir taraftan gözaltına alınan şüphelilerin sözlerini alan, öbür taraftan da firari şüphelilerin yakalanması için çalışmalarını sürdüren takımların düzenledikleri operasyonlarda yakalanan kuşkulu sayısı 666’ya yükseldi.

ŞÜPHELİ SAYISI 742’YE YÜKSELDİ

Gözaltına alınan şüphelilerden 33’ü aktif pişmanlık kararlarından faydalanmak istedi. Bu şüphelilerin verdikleri tabir ve grupların çalışmalarında ortaya koyduğu yeni kanıtlar ışığında 38 yeni şüphelinin kimliği tespit edildi.

Söz konusu şüpheliler için cumhuriyet başsavcılıklarından alınan kararın akabinde operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen kuşkulu sayısı 704’ten 742’ye yükseldi.

Öte yandan gözaltına alındıkları vilayet emniyet müdürlüklerindeki süreçleri tamamlanan 280 kuşkulu ise adliyeye sevk edildi.

PARA TRANSFER YÖNTEMİ

Soruşturma süreci ve operasyon sırasında elde edilen bilgiler doğrultusunda FETÖ’nün, yeni yapılanmasında vazife alan ve örgütsel talimatlara uyan örgüt mensuplarına tertipli olarak para transferinde bulunduğu belirlendi.

Transfer edilen fiyatın, alıcı örgüt üyesinin faal pişmanlıktan yararlanma durumu, örgüte bağlılığı ve örgütsel pozisyonuna nazaran farklılık gösterdiği ortaya çıktı.

Buna nazaran FETÖ’nün Türkiye’ye, ABD başta olmak üzere kimi AB ülkelerinden gönderdiği paraların büyük çoğunluğunun İstanbul’da toplandığı, İstanbul’daki mahrem imamın talimatıyla harekete geçen dağıtıcıların, belirlenen vilayetlere kara yoluyla parayı götürdüğü ve kelam konusu paranın vilayetteki mahrem imamın talimatıyla üçüncü bir bireye (kasa) teslim edildiği belirlendi.

Buluşacağı bireyle ilgili bilgileri ilin mahrem imamından alan örgüt üyesinin (kasa) parayı ekseriyetle cami avlularında mahrem kuryelere teslim ettiği ve paranın ATM’lerin kartsız süreç, kargo ya da elden teslim usulleriyle alıcı örgüt üyelerine ulaştırıldığı tespit edildi.

OPERASYON DEVAM EDECEK!

Emniyet üniteleri, soruşturma süreci ve operasyonla birlikte FETÖ tarafından Türkiye’ye gönderilen paranın, örgüt için “değerli” denilen bölümün yaklaşık yüzde 20’sine dağıtıldığını da saptadı.

Kalan yüzde 80’lik bölümün ise örgütün “üst aklı” olarak görülen şahıslarca “itirafçı” ya da örgütten kopan olarak gösterilmeye çalışıldığı belirlendi.

Öte yandan, mahrem kuryelerin de parayı örgütün belirlediği ölçünün altında gönderdiği, ortadaki farkı ise kendisine ayırdığı tespit edildi.

Gazi Turgut Aslan Operasyonu’nun yeni tespitler doğrultusunda genişletilerek devam edeceği belirtildi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir