Hububatta kar sevinci

Ekim periyodunda ve onu takip eden günlerde toprakta kâfi nemliliğin sağlanamaması bilhassa hububat üreticisini endişelendiriyordu. Fakat bu hafta Anadolu’nun büyük kısmında gerçekleşen yağışlar ‘ürünlerde randıman olmayacak’ korkusunu şimdilik rafa kaldırdı.

‘1 HAFTA DAHA BEKLEYEMEZDİK’

Bu yağışlarla üreticinin Türkiye genelinde yüzde 25’lik bir üretim kaybından kurtulduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Çok kritik bir eşikteydik. Bir hafta daha yağış olmasa büyük bir randıman kaybı başlayacaktı. Hem kurak bir periyot geçirdik hem de havalar sıcaktı. Telaşlar çok artmıştı” dedi. Bu devirde yağışların bitkilerde sağlıklı çıkış için epey kritik olduğunu vurgulayan Soylu, “Verimi ünite alandaki kâfi bitki sıklığı belirliyor. Son günlerdeki süreç topraktan sağlıklı çıkış için çok uygun değildi. Konya ve civarında yağmurlar toprağa gereksinimini verdi. Birçok bölgede çok daha değerli olan kar yağışı da geldi. Önümüzdeki günlerde de beklediğimiz kar yağışları hububatta randıman için çok sevindirici olacak” diye konuştu.

Türkiye’nin buğday üretiminin değerli bir kısmını gerçekleştiren Şanlıurfa’da da yağışlar başladı. O denli ki evvelki gün kente düşen kar yağışı davul zurna ile karşılandı.

TOPRAK ÖRTÜSÜNE KAVUŞTU

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi Lideri Abdullah Melik, “2-3 yıldır kuraklığın kıskacı altındaydık. Son aylarda endişemiz artmıştı. Neredeyse hiç yağış almadık. Şu an çok memnunuz. Kıymetli olan burada kar yağışının olması. Toprak örtüsüne kavuştu, kaygılarımız şimdilik azaldı” dedi.

KONYA VE ŞANLIURFA BUĞDAY ÜRETİMİNDE LİDER

Türkiye’deki buğday üretiminin yüzde 9’u Konya’da, yüzde 6.7’si Şanlıurfa’da, yüzde 5.8’i Tekirdağ’da, yüzde 4’ü Adana’da yüzde 3.9’u Mardin’de, yüzde 3.6’sı Edirne’de, yüzde 3.3’ü Diyarbakır’da ve yüzde 3.1’i Kahramanmaraş’ta gerçekleşiyor. Türkiye’nin geçtiğimiz dönem buğday üretimi 20.5 milyon tondu.

ŞİMDİ GÖZLER BAHARDA

Yağışların bilhassa hububat üreticisi için 1 aylık rahatlamaya neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Mart, nisan ve mayıs yağışları çok daha önemli” sözlerini kullandı. Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi Lideri Abdullah Melik de, “Şu anki yağışlar kadar bitkilerin tane oluşumunu sağlayacak ilkbahar yağışları da önemli” dedi. Melik, gerçekleşen yağışların sulama maliyetini bir nebze olsun azalttığını ve biriken karların baraj doluluğunda kıymetli olduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir